Gebelikte aşermek

gebelikte aşerme

Gebelikte (Hamilelikte) aşermek nedir, aşerme neden olur ve ne zaman başlar işte tüm cevaplar, yazının devamında:  Aşerme durumu normalde istenmeyen gıdaları yeme isteğidir. Pek çok insan gebelikte bunu yaşar. Yapılan araştırmalarda gebelerin %85’inde aşerme olayı olmaktadır. Genelde gebeliğin herhangi bir haftasında ortaya çıkabilir ve bazen gebeliğin sonuna kadar devam edebilir. İşte, gebelikte aşerme ;

Gebelerde hormonların artması nedeni ile tat ve koku duyusunda farklılaşma olur. Fakat, pek çok uzman vücutta eksik olan şeylere karşı aşermenin oluşabileceğini söylemekteler. Örneğin, toprak aşeren bir anne adayının demiri az olabilir. Çikolataya aşeren bir gebede B vitamini azlığı olabilir. Fakat, tüm bunlarla alakası da olmayabilir. Bazı gebelerde aşermenin psikolojik olduğu düşünülür. Uzmanlar, gebelikte istenilen yiyeceklerin gebeye ve bebeğe zararı yoksa tüketilmesini söylerler.

Yapılan araştırmalarda gebelerin %40’ı tatlı, %33’ü tuzlu, %17’si ise baharatlı yiyeceklere aşermektedir. Uzmanlar bunun beyin tarafından verilen bir sinyal olduğunu ve yapılması gerektiğini söylüyor. Aşeren kadınlarda sorun psikolojik ise kesinlikle ona destek verilmelidir. Aşermenin bilinen bir tedavisi yoktur.

Anne adayları, çikolata, tatlı, turşu, erik gibi şeylere aşerebilir. Fakat, bazen toprak, kireç, kum, kil, tebeşir, kibrit, sabun vs. gibi şeylere aşerme olur. Bu duruma pika sendromu denilir. Pika sendromu yaşandığında hemen doktora başvurulmalıdır. Bu tarz yiyecekler gebeye ve bebeğe zarar verebilir. Bu durum, vücutta eksik olan bir mineral kaynaklı olabilir. Bu durumda gebeye mineral takviyesi yapılır.

Aşermek, yükselen hormonlar, mineral ve vitamin eksiklikleri ve psikolojik olarak oluşabilir. Kesin olarak nedeni bilinmemekle birlikte çoğu hamilede ilk 3 ayın sonunda aşermek kendiliğinden durur. Bazen ender olarak, hamileliğin sonuna kadar devam eder. Halk arasında tuzlu şeyler istendiğinde erkek, tatlı şeyler istendiğinde kız olduğu gibi bir söylenti vardır. Bunun tıp açısından doğruluğu yoktur. Bebeğin cinsiyeti ile ilgili bir durum değildir.

Gebelikte aşerme yanı sıra iğrenmede yaşanır. İğrenme yaşanan gıdalar, gebelik için önemli gıdalar olursa gebe mutlaka bu gıdaların desteğini almalıdır. Bazı gebelerde balık, et veya süt gibi ürünlere iğrenme olabilir. Bu durum kesinlikle doktora anlatılmalı ve gerekirse buna yönelik takviyeler kullanılmalıdır. Gebelikte iğrenme bazen kokulara karşı olabilir. Bu doğal bir durumdur.

One Response

  1. leyla 23 Ekim 2015

Leave a Reply