Erken yaşta hamilelik

erken yaşta hamilelik

Erken yaşta hamilelik, 10-19 yaş grubunda oluşan gebeliklere verilen isimdir. Tıp dilinde adolesan olarak bilinir. Bu yaşlar arasında hem fiziksel gelişim hem de psikolojik gelişim tamamlanmamıştır. Bu nedenle bebek ve anne ölümleri, sakat doğumlar, psikolojik sorunlar sıklıkla yaşanır. Erken yaşta hamilelik bugün ülkemiz dahil pek çok ülkede yaşanan ciddi bir sorundur.

Adolesan, erken yaşta hamileliğin sorunları nedir?

Doğum ve doğum sonrası erken yaşta hamile kalanlar pek çok problem ile karşılaşırlar. Ayrıca annenin buluğ çağı gelişimi halen devam etmektedir. Kalçada olan pelvis kemikleri yeterince gelişmemiş olduğundan doğumlar risklidir. Doğum sonrası, fistül, idrar ve dışkı kaçırma sorunları yaşanır. Genç annelerde oluşan yetersiz beslenme kaynaklı, kansızlık, düşük, erken doğum sıklıkla yaşanır. Bu nedenle bu anne adayları sezaryen ile doğum yaparlar. Gelişmemiş ülkelerde anne adayının yetersiz beslenmesi en sık yaşanılan durumdur.

Belki de erken yaşta hamileliğin en riskli olduğu dönem 15 yaş ve altıdır. Bu yaş aralığında anne adaylarının bebekleri yeterince gelişemez ve beslenemez. Yeni doğan bebeklerde ölüm oranları bu nedenle yüksektir. Zayıf bebek doğurma, çeşitli nörolojik hastalıkları olan bebek doğumu, zeka geriliği, epilepsi 15 yaş altı hamile kalanlarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Erken yaşta hamile kalmayı engellemek, anne ve çocuk sağlığını riske atmamak için önemlidir. Genelde erken yaşta hamile kalanlarda cinsellikle bulaşan hastalıklar, beslenme sorunları sıklıkla yaşanır.

Erken yaşta evlilik ülkemizde özellikle Doğu Anadolu’da ciddi bir sorundur. Ülkemizin pek çok bölgesinde adet kanaması başlayan kızlar kadın olarak kabul edilir ve evlendirilerek, çocuk sahibi olmaya zorlanır. Bu nedenle binlerce kızımız hayatını kaybettiği gibi özürlü bebek doğurmaktadır. Bu konuda bilinçlenme olması gerekiyor. Kızlarımıza cinsellik, doğum kontrol ve hamilelikte beslenme ile ilgili bilgiler verilmeli ve takip edilmelidir. Ailelerin bilinçlenmesi ile erken yaşta çocukların evlenmemesi sağlanmalıdır.

Leave a Reply