Enerji içeceği ile Spor içeceği arasındaki fark nedir?

Enerji içeceği ile Spor içeceği arasındaki fark nedir?: Beslenme ve egzersiz insan vücudunu sağlıklı kılan en önemli öğelerdir. Çok eski zamanlardan bu yana sporculara özel diyetler verilmiş ve beslenmelerine özen gösterilmiştir. Egzersiz performansını arttırmak, enerji sağlamak ve fiziksel hastalıkların önlenmesi için yiyeceklerimize önem vermeliyiz. İşte buradan çıkarak üretilen özel spor içecekleri ve enerji içecekleri vardır. İşte, spor içeceği ve enerji içeceği arasında olan farklar;

Sporcu içecekleri:

Meyve suyu ve soda gibi içecekler sıvı desteği sağlar. Fakat sporcu içecekleri karbonhidrat, vitamin, mineral, elektrolit, gliserol ve bazı besin öğelerini içinde barındırır. Bu sayede sporda kaybedilenler geriye alınır. Spor için ekstra enerji sağlanır. Kas yıpranmalarının önüne geçilir.

İdeal bir sporcu içeceği hızlı bir gastrik boşalma sağlamalı, vücut dengesini sağlamalı, terleme ile kaybedilen minerali vermeli ve enerjiyi sağlamak için karbonhidrat sağlamalıdır. Kullanılan 3 tip sporcu içeceği vardır.

Sıvı gereksinimi sağlayanlar; Bu içeceklerde %8 kadar karbonhidrat ve sıvı elektrolit vardır. 2 saat kadar yapılan aktivitelerde rahatlıkla kullanılırlar. Vücuda girince hızla emilirler. Egzersizde veya öncesinde kullanılırlar.

Karbonhidrat yüklemesi yapanlar; Bu içeceklerde %8’den fazla karbonhidrat vardır. Kaslara gereken glikojeni takviye ederler. Yüksek egzersizlerde kaslardan kaybedilen glikojeni takviye ederler. Zayıflamak isteyenlere ve bu uğurda spor yapanlara verilebilir.

Besin suplamentleri içerenler; Sporcuların vitamin ve minerallerini takviye eder. Zayıflama diyeti uygulayan sporculara önerilir.

Yapılan araştırmalarda, yüksek tempoda koşan atletlere sporcu içeceği içirilmiştir. Bu durumda, koşu sonunda yapılan tahlillerde kalp atım hızı, plazma hacmi, kan ve glukoz düzeyleri azalmamıştır. Hatta sporcu içeceklerinin, kan glukoz düzeyini arttırarak kaslara takviye verdiği görülmüştür.

Enerji içecekleri:

Enerji içecekleri uykusuzluğu engelleyen,  enerji sağlayan, uyarıcı içeren, vitamin, mineral ve bitki ekstraktları içeren içeceklerdir. Sporcu içecekleri ile aralarında çok fark vardır. İçeriklerinde olan kafein, karnitin ve taurin nedeniyle uyarıcıdırlar. Bu nedenle de toplum tarafından çok kullanılırlar. İçerisinde olan kafein kardiyak uyarıcıdır. Kan basıncını ani ve kısa süreli yükseltir. Kafein fazla tüketildiğinde susuzluk, mide ve bağırsak sorunları yaratır.

Enerji içecekleri, içeriğindeki kafein nedeniyle hipertansiyon ve kalp hastaları, hamile ve çocuklar, spor yapan gençler tarafından dikkatli kullanılmalıdır. Günlük tüketim dozu 300 mg., çocuklarda 120 mg. geçilmemelidir.

Enerji içecekleri içinde olan Guarana, yüksek kafein içeren tropikal bir bitkidir. Kafein gibi sinirlilik, uyku bozukluğu, hızlı kalp atışı ve mide hastalıklarına neden olmaktadır.

Enerji içecekleri, performans arttırmak için asla spor içeceği gibi kullanılmamalıdır. Egzersiz sırasında tüketildiğinde susuzluk yaratmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply