Endometriozis hastalığı nedir belirtileri nelerdir?

endometriozis

Endometriozis nedir nedenleri tedavisi. Kadınlarda içinde olan dokuya denilir. Bu doku, her adet döneminde kendini yeniler ve oluşabilecek bir hamilelik için kalınlaşır. Hamilelik olmadığında doku parçalanır ve adet kanaması ile vücuttan atılır. Bu doku tabakası sadece rahim içinde yer almaktadır. Bu dokuyu oluşturan hücrelerin rahim dışında bulunmasına endometriozis hastalığı denilir.

Hastalığın bulunması yaklaşık 100 yılı bulduğu halde neden olduğu henüz bilinmemektedir. Bir kanser ya da iltihap değildir. Üreme çağında olan kadınların %10’unda bulunur. Sıklıkla yumurtalıklarda oluşabilir. Bu nedenle kanama ve ağrılar yapabilir.

Endometriozisin görüldüğü yerler neresidir?

Endometriozisin en fazla görüldüğü nokta yumurtalıklardır. Pelvik organların hepsinde oluşabildiği gibi, sindirim sisteminde, akciğerlerde, beyinde, kolon ve rektumda bile oluşabilir. Sıklıkla 25-35 yaş aralığında karşılaşılan bir durumdur. 45 yaş üzeri kadınlarda çok ender görülür. Menopozda ve ergenlik döneminde görülmez.

Endometriozis belirtileri

Kasıklarda sürekli olan ağrılar,

Karın, bel ve sırt ağrıları,

Kısırlık,

Adetlerde şiddetli ağrılar,

Ağrılı cinsel ilişki,

Bacaklarda ağrılar,

Kabızlık ve ishal,

Makatta ağrı,

Kanlı dışkı,

Makatta olan kanamalar,

İdrarda kan olması,

Burun kanaması,

Adet döneminde vücutta oluşan morarma,

Düşük riskinin artışı,

Çikolata kistlerinin oluşması olarak sayılabilir.

Endometriozis neden oluşur?

Endometriozis hastalığının gerçek nedeni bilinmemektedir. Fakat, pek çok araştırmacı bu konuda teoriler ortaya koymaktadır. Rahim içinde adet kanamasının geriye tüplere ve karın içine ilerlemesi, rahim iç tabakasının lenf dolaşımı ile vücuda yayılması, karın içi dokuların endometrium dokularına dönüşmesi olarak düşünülür.

Kimler risk altındadır?

Kısırlık, nulliparite, anne ve kız kardeşte endometriozis olması,

Sık aralıkta adet gören kadınlar,

Erken menarş,

Kızıl saçlı kadınlar,

Uzun boylu zayıf kadınlar,

Kırmızı et ve yağ ile beslenenler endometriozis açısından risk grubundadır.

Endometriozis ve kısırlık

Endometriozis yumurtalık ve tüplerde oluştuğunda bebek sahibi olmak zorlaşır ve kısırlık oluşur. endometriozis oluşunca salgılanan bazı maddeler nedeni ile yumurta ve sperm döllenemez. Fakat, tüm endometriozis hastaları kısırlık yaşamamaktadır. Bazı hastalar kendiliğinden hamile kalabilir veya tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabilir.

Endometriozis tedavisi

Endometriozis tedavisi olmayan bir hastalıktır. Tedavi sadece ağrı ve kısırlığın önüne geçmek için yapılır. Genelde laparoskopik yöntemle yapılan ameliyatlarla bölge temizlenir ve hastanın hamile kalması kolaylaşır.  Tedavilerde, östrojene bağlı bir hastalık olarak düşünülür bu nedenle progestin, GnRH anologları, doğum kontrol hapları kullanılabilir.





1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply