Elektronik sigara gerçekten sigarayı bıraktırıyor mu?

elektronik-sigaralar-bagimliliktan-kurtariyor-mu

gerçekten sigarayı bıraktırıyor mu?: en tehlikeli zehirlerdendir. Sigara içenler, akciğer kanserine açık durumdadır. Çünkü bugün akciğer kanserinin %80 nedeni sigara tiryakiliği ya da pasif sigara içiciliği olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle sigara bırakılmalı hatta solunmamalıdır. Peki, elektronik sigaralar bağımlılıktan kurtarıyor mu?

Son yıllarda sigarayı bıraktıran elektronik sigaralar etrafımızdadır. Elektronik sigaralarda nikotin gene bulunmaktadır. İçerisinde nikotin olan bu su buharının içilmesi ile aslında pek de değişen bir şey yoktur. Sigara nedeni ile her yıl 5 milyon kişi hayatını kaybediyor. Bu nedenle, sigarayı bırakmaya çalışan da pek çok kişi vardır. Sigarayı bırakmak isteyenlerin çoğunluğu elektronik sigaraya yöneliyor. Fakat bu ürünler sanıldığının aksine çok da zararlıdır.

Sigarayı bırakmak isteyen pek çok insan vardır. Uzmanlar bu kişilere sigarayı ani ve keskin olarak bırakmayı öneriyor. Çünkü sigara kalp ve damar hastalıkları, diyabet, Alzheimer ve kansere neden olmaktadır. Sigarayı bırakmak isteyenlere son yıllarda alternatif olarak sağlığa zararsız denilerek elektronik sigara öneriliyor. Elektronik sigaraları, aktif sigara içenlerin veya daha önce sigarayı bırakan kişiler tarafından tercih edildiği ortaya çıkmıştır.

Elektronik sigaralarda, tüp içinde sıvı halde gliserol, propilen glikol, nikotin ve kokulu aromalardan oluşan bir sıvı vardır. Bu sıvı pil ile ısıtılır ve buhar oluşturulur. Nikotin miktarı isteğe bağlı olarak azaltılır ya da çoğaltılır. Fakat bu sıvının buharı içildiğinde nikotin oranı gene çok yüksek değerlere çıkmaktadır.

Gliserin, propilen glikol ve kokulu aromalar aslında katkı maddesi olarak belirli yiyeceklerde kullanılmaktadır. Bu yiyeceklerin yenilmesi bir sorun yaratmaz.  Fakat bu maddelere solunum yolu ile sürekli olarak maruz kalma çeşitli sorunlar yaratabiliyor. Yapılan deneylerde, gliserole uzun süre maruz kalan hayvanlarda hücre yapısı kansere dönmektedir.

Elektronik sigaralarda, koku veren aromalar yüksek sıcaklığa maruz kalmaktadır. Bu durum tehlikelidir. Normal sigara ile elektronik sigaralar aynı oranda tehdit oluşturmaktadırlar. Yapılan tahlillerde, elektronik sigara dumanı ile normal sigara dumanı aynı maddeleri içermektedir. Bu nedenle elektronik sigaralarda kanserojen kabul edilmektedir.

Elektronik sigaralar sigarayı bıraktırır mı? diye sorduğumuzda, yapılan araştırmalarla bu ürünlerin sigarayı bıraktırdığına dair bir kanıt ne yazık ki yoktur. Piyasada 2014 yılından bu yana olan elektronik sigaralar hakkında bir araştırma da yoktur. Fakat uzmanlar bu ürünün sigara kadar zararlı olduğu yönündedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 4,67 out of 5)
Loading...

Leave a Reply