Dopamin nedir Doğal yollarla dopamin nasıl arttırılır


Dopamin nedir, Dopamin doğal yollarla nasıl arttırılır

nedir doğal olarak artırma: Halk arasında olarak bilinen dopamin, sinir hücreleri arasında iletişim için gereklidir. Hafıza, davranış, dikkat, uyku, ruh hali ve öğrenmeden sorumludur. Genelde bağımlılık yapan tüm zararlı olaylar dopamin ile oluşur. Uyuşturucu ve sigara, alkol gibi etmenler içildiğinde dopamin salgısı olur ve bağımlılık oluşur.

Dopamin sayesinde hareketler, hafıza, davranış, kavrama, dikkat, uyku, duygu durumu, öğrenme yapılır. Dopaminin hem azlığı hem de fazlası bazı ciddi hastalıklara neden olur. Dopamin azlığında Parkinson başlıca yaşanan sorundur.

Dopamin nedir?

Dopamin, duyguları, hareketleri, alınan hazzı ve acıyı tetikleyen kimyasaldır. Beyin içinde olan sinyaller, vücudun hareketlerini kontrol eder. Sinir hücreleri sayesinde kimyasallarla bu sinyaller verilir. Sinir hücreleri arasında olan kimyasallara nörotransmitter denilir. Bunların arasında en önemli olanı, dopamindir. Tatlı yediğinizde, cinsellikte dopamin salgısı oluşur. bu durumda beyniniz haz almanızı sağlar.


Dopamin ve beyin fonksiyonları

Dopamin sayesinde vücudumuzun yaptığı pek çok alışkanlık vardır. Fakat, sigara, alkol ve uyuşturucu kullandığınızda doğal olarak dopamin salgınız yüksek olur. Bunun dışında dopamini doğal olarak başka hiçbir şey ile yükseltemeyiz. Dopamin düştüğündeyse ruh haliniz bozulur ve anormallikler ortaya çıkar.

Hareket


Beynimizin gangliya bölümü hareketleri düzenler. Bu bölgenin iyi çalışması için, dopamine ihtiyacı vardır. Dopaminde aşırı düşüklük olursa hareketlerde gecikme ve koordinasyon bozukluğu oluşur. dopamin artarsa, tikler meydana gelir.

Haz almak

Vücudumuzda haz almamız gereken durumlarda dopamin salgısı oluşur. Seks, uyuşturucu, lezzetli yemek yemek ve hobiler bunlara neden olur.

Dopamin ve bağımlılık

Sigara, kokain gibi bağımlılık yapan ürünler dopaminin hücreler tarafından emilmesini engeller. Sinir uçlarında dopamin birikmesi yaşanır. Bu noktada bağımlılık oluşur. Dopaminin fazlalığını beyin haz olarak hisseder ve haz için sürekli bu maddeleri ister.

Hafıza

Kısa süreli olarak hafızayı geliştiren dopamin, fazlası ve azlığında hafızaya zarar verir.

Dopamin doğal yoldan nasıl arttırılır?

Egzersiz yapmak

Günlük yapılan egzersizlerde, beyinde dopamin salgısı oluşur. Dopamin, egzersize başlandıktan yaklaşık 20-30 dakikalar arasında salgı yapar. İyi ruh hali sağlar ve yorgunluğu alır.

Bu yiyecekleri yemeyin

Şeker, yağ ve kolesterol içeren besinler dopamini uzun vadede azaltır. Dopamini arttıran yiyeceklerin başında muz vardır. Taze sebze ve meyveler dopamini yükseltir.

C vitamini

Bol C vitamini almak, C vitamini seviyesini arttırır.

Güneş ışığı

Güneş ışığı dopamin seviyesini arttırır.

Hobiler

Haz veren hobiler, dopaminin artmasını sağlar.

Doğal yollarla dopamin nasıl artırılır konulu videoyu izlemenizi öneriyorum

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 4,33 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor