Doğumun başladığı nasıl anlaşılır?


doğumun başlaması

Doğumun başladığını gösteren belirtiler sayesinde anne adayı hemen doktora başvurur. Sancı, kanama(lekelenme) ve su gelmesi doğumun başladığını haber veren ilk belirtilerdir. Gebeliğin son aylarında bazen görülen ve sürekliliği olmayan sancılar oluşabilir. Bunlara yalancı doğum sancıları denilmektedir. Yaklaşık 10-20 dakika aralarla sık ve düzenli olan sancılar gerçek doğum sancılarıdır.

Doğum sancılarının başlamasından hemen sonra lekelenme ya da hafif bir kanama oluşur. Buna nişan gelmesi denilir. Rahim ağzının açılmaya başlaması ile oluşan bu kanama hemen doktora gidilmesi gerektiğini gösterir. Çünkü, doğum başlamıştır.


Su gelmesi, doğumun başladığının bir diğer göstergesidir. Bazen doğuma zaman olduğu halde su gelebilir. Bu durumda erken doğum yapılabilir. Tehlikeli olan bir durum olduğundan hemen doktora gidilmelidir. Çoğu hasta akıntı ve suyun gelmesini bir birine karıştırır. Akıntı, yapışkan ve az miktarda olan bir sıvıdır. Su gelmesinde, yaklaşık 1 bardak dolusu suyun bacaklardan dökülmesi gibi olan, berrak sıvının gelmesidir. Akıntı ile karıştırmamak gerekir. Çünkü, su geldiğinde bacaklar ve kıyafetler ıslanır.

Nişan gelmesi (Nişan kanaması)


Gebelik döneminde oluşan salgılar rahim ağzında birikir ve rahim ağzı kanalını tıkar. Bu tıkaç, enfeksiyonlara karşı bebeği korur. Hamileliğin sonuna doğru, doğum yaklaşınca bu mukustan oluşan tıkaç düşer. Buna nişan geldi denilir. Anne adayı bunu tuvalette ya da çamaşırında kırmızı ya da kahverengi bir akıntı ile görür. Bazı gebelerde bu son ana kadar olmayabilir bazen de hiç fark edilmeyebilir. Bu noktada 36. Haftadan önce akıntı değil kanama varsa hemen doktora başvurmakta fayda vardır. Hamilelik 36. Haftadan büyükse panik yapılacak bir durum yoktur. Nişan gelmesinden hemen sonra doğum başlayacak diye bir durum yoktur. Bazen saatler, günler sonra doğum başlayabilir.

Amniyotomi (Su kesesinin açılması)

Doğum yapacak olan kişide bazen amniyon kesesi açılmaz ve su gelmez. Bu durumda doktorlar kendileri keseyi açarlar. Su kesesinin doktor tarafından açılmasına amniyotomi denilir. Açılmanın ardından su gelir, hasta hiçbir şey hissetmez. Amniyotomi işlemi doğumu hızlandırmak için yapılır. Amniyon sıvısı normalde berrak renktedir. Eğer, kahverengimsiyse bebeğin kakasını çıkardığı anlaşılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor