Doğum sonrası adetlerin başlaması


doğum sonrası korunma ve adetler

Doğumdan sonra başlangıcı, doğumdan sonra ilk görme, doğum sonrası adetlerin başlaması ne zaman olur, işte detaylar…

Doğum sonrası en çok merak edilen şey, adetlerin ne zaman başlayacağıdır. Doğum sonrası ilk adet 3 ay sonra başlar. Doğum sonrası adet kanamasına benzeyen bazı kanamalar olabilir fakat tam adet değildir. Bebeğini düzenli emziren kadınlarda ilk 6 ay boyunca düzenli adet beklenmez. Hatta 1 yıl-18 ay kadar adet olmayabilir.


Adet görmek ya da emzirmek gebe kalmayı engellemez. Bu nedenle doğum sonrası korunmaya başlanmalıdır. Gece dahil emzirenler, doğumdan 3 ay sonra korunmalı, aralıklarla emzirenler doğumdan 3 hafta sonraya kadar korunmalıdır.

Doğum sonrası korunma yöntemleri


İki gebelik arasında olması gereken süre 2 yıldır. Bu nedenle doktorunuzdan mutlaka korunma yöntemleri hakkında bilgi isteyiniz.

Bebek emziren anneler, hap ile korunuyorsa doğumdan 1 hafta sonra sütü kesmeyen ve bebeğe zarar vermeyen mini haplar almalıdır.

Anne bebeğini emzirmiyorsa doğumdan 1 hafta sonra doğum kontrol haplarını kullanmaya başlar.

Doğumdan 6 hafta sonra doktor kontrolünde spiral kullanılabilir. Bunun için adet görmek şart değildir.

Bir daha gebelik istenmiyorsa doğumdan 48 saat sonra tüpler bağlatılabilir. Bu durum, cinsel yaşamı etkilemez ve erken menopoza neden olmaz sadece gebeliğin oluşmasına engeldir.

Emziren kadınlara 3 aylık iğne yolu ile doğum kontrolü yapılabilir. Doğumdan 6 hafta sonra uygulanabilir.

Doğumdan 6 hafta sonra deri altı implant uygulanabilir.

Erkeklerde sperm kanalları bağlanarak, çocuk sahibi olma engellenir.

Vajen koyulan fitiller, kondom kullanılması, dışarı boşalma etkili korunma yöntemleridir.

Emzirme gebelikten korur mu?

Emzirme düzenli ve gece dahil yapılıyorsa gebelikten korur. Fakat, emzirdiğiniz süre boyunca korunmayın demek yanlış olur. Bu nedenle doğumdan 1 ay sonrasında mutlaka korunmaya başlanılmalıdır. Aralıklarla düzensiz emzirenlerde, doğumdan 3 hafta sonra seçilen uygun doğum kontrol yöntemi ile korunma yapılmalıdır.

Gebelikler arasında ne kadar süre olmalıdır?

Dünya sağlık örgütü verilerine göre, iki gebelik arasında olan sürenin 2 yıl olması gerekmektedir. Bu durum 35 yaş altında olan kadınlar içindir. 35 yaş üzerinde olan kadınlar için tam 1 yıl ara verilmesi önerilir. Bu süreye dikkat edilmediğinde ;

Annede anemi, erken doğum riski artışı, konjenital anemi, otizm, ölü doğum riskleri artmaktadır. Doğum yaptıktan hemen sonra hamile kalan kadınların ilk bebeği emzirmeyi bırakmaları nedeni ile bebek anne sütünden mahrum kalacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor