Dişleri çabuk çürüten ve Dişlere zarar veren 7 gıda

disleri-curuten-ve-zarar-veren-8-yiyecek-ve-icecek

Dişleri çürüten ve zarar veren 8 yiyecek ve içecek: Dişlerinizi korumak ve sağlıklı tutmak için tüketmemeniz gereken bazı yiyecek ve içecekler var. Bunları tüketmediğiniz zaman dişlerinizi korumak hem daha kolay olacak hem de uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabileceksiniz.

Kendi dişinizin yerini hiçbir şey tutmaz. Diş hekiminin koltuğunda sıkıntılı zamanlar geçirmek yerine, sizlere bahsedeceğimiz Dişleri çabuk çürüten ve Dişlere zarar veren 8 gıdayı hayatınızdan çıkarın.

1- Sigara içmek:

Sigara içmenin zararlarını saymakla bitiremeyiz. İnsan sağlığının birinci düşmanı konumundaki sigaranın dişlerinize de çok büyük zararları bulunmaktadır. Özellikle dişlerinizin sararmasını ve diş etlerinizi negatif yönde etkilemektedir. Bunlara ek olarak sigara içmek ağız kokusuna da yol açmaktadır. Dişlerinizin sağlıklı kalmasını istiyorsanız sigaradan kesinlikle vazgeçmelisiniz.

2- Alkol almak:

Alkol almak ağız kuruluğuna yol açmaktadır. Ağız kuruluğuna yol açan her şey dişleriniz için de zararlı olmaktadır. Alkol tüketmek hem genel sağlığınızı tehdit etmekte, hem de ağız ve diş sağlığınıza büyük zararlar verebilmektedir.

3- Meyve suyu tüketmek:

İçtiğiniz meyve suları da aynen alkolün yaptığı etkiyi yapmakta ve sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. pH değeri 7’nin altında olan gıdaların tamamı dişlerinize zarar vermektedir. Meyve sularındaki pH 2,5 olduğundan sağlıklı olarak düşündüğünüz bu içecekler de dişlere zarar vermektedir. Mümkünse tüketmekten kaçının ya da en azından minimuma indirin.

4- Limon:

Limonun pH oranı da 2 ve 7’nin altında. Dolayısıyla limon tüketmek de tıpkı meyve sularının yaptığı etkiyi yapacak ve dişlerinize zarar verecektir. Mümkün olduğunca az miktarlarda tüketmeye gayret gösterin.

5- Kola içmek:

Dişlerin sararması, mide pH dengesinin bozulması, damar sertliği ve hatta kansere neden olma gibi birçok etkisi olan bir içecek. Kola içmek size zevk ve keyif veriyor olabilir, ancak ne kadar azaltırsanız o kadar iyi.

6- Lokum ve jelibon gibi yapışkan gıdalar:

İçeriğinde sitrik asit barındıran bu tür şekerlemeler ya da tatlılar, diğer tüm tatlı çeşitlerinden daha fazla dişlere zarar vermektedir. Çünkü diğer tatlılara nazaran çok daha fazla şeker içermektedirler.

7- Kuru meyveler:

Kuru meyveler yendiğinde yapışkanlığı nedeniyle ağız içinde çok daha uzun süre kalmaktadır. Aşırı miktarda kuru meyve tüketimi dişlerinizin çok daha hızlı çürümesine yol açabilir. Şayet kuru meyve yemekten kendinizi alamıyor iseniz, yedikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 1,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply