Dişlere zarar veren 7 zararlı alışkanlık

dişlere zarar veren alışkanlıklar

Dişlere zarar veren alışkanlıklar nelerdir, işte detaylar.. Dişlerimizin sağlığı çok önemlidir. Fakat, normal hayatımızda sahip olduğumuz bazı alışkanlıklar dişlerimizin sağlığını bozmaktadır. Diş sağlığımızın bozulması ile çürükler, diş eti iltihapları oluşmaktadır. Çürük ve diş eti iltihapları hemen tedavi edilmez ise diş kayıpları, kötü koku ve abselere varan kötü durumlar ortaya çıkmaktadır. İşte, dişlere zarar veren alışkanlıklar;

Biberon kullanmak

Bebeği ağzında biberon ile beslerken uyutmak uykuya dalmasını kolaylaştırır. Fakat, ağzında biberon ile uyuyan çocukların dişleri zarar görür ve bebeğin nefes borusuna yiyecek kaçabilir. Biberonda olan tatlı meyve suyu, süt ve besin maddeleri dişleri çürütür. Bu nedenle, bebekleri beslerken biberon ile uyutmamalıyız.

Aşırı kahve ve sigara kullanımı

Çok fazla sigara kullanana ve kahve içen kişilerde diş eti hastalıkları ve sararmalar oluşur. Diş eti iltihapları, dudak, dil ve ağız kanserine neden olan sigara ise kesinlikle bırakılmalıdır. Dişlerde renk değişimlerinin olmaması için kahve sınırlandırılmalıdır.

Dişleri sıkmak ve gıcırdatmak

Stres kaynaklı diş gıcırdatmak ve dişleri sıkmak dişleri aşındırır, çürüklere ve diş eti çekilmelerine neden olur. Bu tür alışkanlığı olanların bir diş hekimi ya da psikolojiye başvurmaları gerekmektedir.

Asitli gıdalar, enerji içecekleri ve meyve suyu tüketmek

Gün içinde fazla miktarda asitli gıdalar ve enerji içeceği içmek, dişlere asit hücumu yaratır. Hızlı bir şekilde diş minesine zarar veren bu içecekler ve şekerli gıdalar çürüklere neden olur. Özellikle bebeklere çok verilen bu meyve sularının hazırları yerine meyvenin kendi özünü vermek çok daha faydalıdır. Hazır meyve sularını sulandırmakta içeriğinde olan şeker miktarını düşürür.

Gün içinde sık atıştırmalar yapmak

Gün içinde sık atıştırma yapıyorsanız mutlaka dişleri fırçalamalı ve diş ipi ile temizlenmelidir.

Şişe kapaklarını diş ile açmak

Şekerli sakız çiğnemek

Buz çiğnemek

Dil piercingleri

Dilde olan bu aksesuarlar dişleri kolaylıkla çatlatmaktadır. Aynı şekilde dudaklarda olanlarda aynı etkiyi sağlar. Ayrıca bu aksesuarlar ağız içinde bakterilere yuva olmaktadır.

Ağızda kalem ve benzeri cisim çiğnemek

Ağız içinde kalem ve benzeri maddeleri çiğnemek diş minesinde aşınmalar yapmaktadır. Bu nedenle bu alışkanlıktan uzak durulmalıdır.

Beslenme bozuklukları

Çok fazla tatlı yemek dişlerde çürümeye neden olur. Mide sorunu olanların ve sürekli kusması olanların dişlerinde çürük fazla oluşur.

Çekirdeği çok yemek dişlere zarar vermektedir.

Leave a Reply