Dil yarası neden olur (Olası nedenleri)

yarası neden olur (Olası nedenleri): Dilde yara çıkması belki de en rahatsız edici hastalıklardandır. Dilde olan yaralar nedeni ile yemek yeme ve içmede sorunlar yaşanır. Dilin ısırılması veya enfeksiyon kapması, bağışıklık sisteminin çökmesi, diş ve diş eti iltihapları dilde yara olmasını sağlayabilir. Dilde yaranın oluşmasının başlıca belirtisi dilin o bölgesinde hassasiyet, yanma ve ağrıdır. İşte, dil yarası neden olur ve tedavisi;

Dilde yara neden olur?

Viral ve bakteriyel ağız enfeksiyonlarında, herpes enfeksiyonunda, bağışıklık sistemi hastalıklarında, pamukçuk hastalığında, Behçet hastalığında, dilin yanlışlıkla ısırılması, dilde oluşan yanıklarda, bulaşıcı enfeksiyonlarda ve ağız içi hijyenine önem verilmediğinde dilde yara oluşur.

Dil yarasının belirtileri nelerdir?

Dilde yaraların yani lezyonların oluşması, dilin altında ya da ucunda, üstünde yaralar, dilde hassasiyet, acı ve yanma, dilin yemek yenildiğinde veya asitli gıdalar alındığında, soğuk ve sıcakta hassasiyet hissedilmesi, yanma oluşması başlıca dil yarası belirtileridir.

Dil yaralarının tedavisi:

Dilde oluşan yaraların tedavisinde uygulanılacak olan yöntemler, yaraların neden oluştuğuna bağlı olarak planlanır. Diş bakımı yapılması, ağzın iyi fırçalanarak hijyene önem verilmesi başlıca tedavi yöntemleri arasındadır.

Dil yarası için evde ne yapılabilir?

Dilde çıkan yaralarda kabartma tozu rahatlıkla kullanılabilir. Kabartma tozu dil yaralarında ağrıyı azaltır ve iltihaplara karşı da çok etkilidir. 1 miktar ılık su ile 1 çay kaşığı kabartma tozu karıştırılır. Macun haline getirilir. Hazırlanan macun, yara olan bölgeye yapıştırılır. Yaklaşık 1 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile ağız içi çalkalanır.

Dilde oluşan yaralarda rahatlıkla tuz kullanılabilir. Tuz ağrı kesici ve antiseptiktir. Ağrıyı, iltihapları ve enfeksiyonu engeller. 1 çay kaşığı tuzu, 1 fincan ılık suya ilave edin ve iyice karıştırın. Ağzınızın içini bu su ile günde 3-4 defa yıkayın.  Bu sayede yaraların azalacağını göreceksiniz.

Meyan kökü dil yaralarında rahatlıkla kullanılabilir. 1 çay kaşığı meyan kökü, 1 miktar ılık su ile macun yapılır. Dildeki yaranın üzerine bu macun koyulur ve 1-2 dakika kadar beklenir. O bölge ılık su ile çalkalanır.

Hamilelikte dil yarası neden olur?

Hamilelikte dil yarasına sık rastlanır. Hamilelikte oluşan stres dil üzerinde ülser oluşturur. Bu nedenle hamile bayanlara stresten uzak durmaları önerilir. Ayrıca ağız hijyenine önem vermek ve dengeli beslenmek hamilelikte dil yarasının önüne geçer.

Ayrıca sigara kullanmak, dili yanlışlıkla ısırmak, çeşitli diyabet, anemi gibi hastalıklar, viral enfeksiyonlar, demir ve vitamin eksikliğinde dil yaraları oluşur.

Bu yazı milliyet.com.tr kaynak alınarak özgün olarak yeniden derlenmiştir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply