Depresyonun 11 önemli belirtisi

depresyon

Depresyonun belirtileri, depresyon nedir ve nasıl başa çıkılır, Depresyon çağımızın hastalığı olarak kabul edilmektedir. Hemen her insan hayatının bir döneminde depresyona yakalanmıştır. Uzmanlar, depresyonun çoğu zaman hüzünlü veya üzgün olmakla karıştırıldığını söylüyor. Depresyon en az 2 hafta süren bir hastalıktır. İşte, depresyonun 11 belirtisi;

Sürekli üzgün, kaygılı olma hali

Sürekli olarak üzgün ve kaygılı olmak depresyon işareti olarak kabul ediliyor. Hayata ilginin kaybolması, mutluluk hissetmeme, yetersizlik ve hissizlik hali depresyona girdiğinin işaretleri olarak kabul edilir.

Umutsuz, değersiz ve çaresiz olmak

Depresyona giren insanlar, hayatın hepten kötü gittiğini düşünür ve tüm problemlerin ana kaynağının kendileri olduğu fikrindedirler. Olayların pozitif yanlarını bulamama, olaylarda kontrolünü kaybetme, geçmişte olan hataları sürekli hatırlayıp, kendine kızma başlıca depresyon belirtileridir.

Sık ağlama nöbetleri

Sebepsiz yere hıçkırıklara boğularak ağlama nöbetleri,  depresyon belirtisidir. Bazen de depresyona giren insanlar hiç ağlamaz. Fakat, her gün hıçkırıklarla ağlıyorsanız depresyona girmişsinizdir.

Gerginlik ve hareketlilik

Depresyon bazen insanlarda iki türlü davranış şekli yaratır. Bazı insanlarda çok abartılı davranışlar oluşurken, bazılarında durgunluk oluşur. Rahat olmama, çabuk öfkelenme, huzursuzluk, yerinde duramama depresyon belirtisidir.

Bitkinlik ve azalan enerji

Verimsizlik, egzersizlerden uzaklaşma, işleri erteleme, kendini sürekli yorgun hissetme, bitkinlik başlıca depresyon belirtisidir.

Hobilerden zevk almama

Eskiden zevk veren bir aktiviteden artık zevk almama, arkadaşlarla birlikte olmama ve aileden uzaklaşma depresyon belirtisidir. Bir diğer önemli olan konu, seksten artık zevk almama veya seksi alışkanlık haline getirme olarak sayılabilir.

Konsantrasyon sorunları

Depresyonla birlikte pek çok insanda dikkat dağınıklığı ve hafıza sorunları ortaya çıkar. Pek çok insan, konsantrasyon sorunları da yaşamaktadır. Randevuları unutma, objelerin yerini şaşırma, isimleri unutma, karar vermede zorlanma başlıca depresyon sorunudur.

Çok uyumak ya da hiç uyumamak

Depresyon uykuda iki şekilde kendini belli eder. Bazıları, sürekli uyku halindeyken bazıları ise hiç uyku uyuyamazlar. Uyku düzeninde olan bozukluklar, çok geç kalkmak veya erken uyanmak, zamanında kalkmamak, uykuyu alamamak ve dinlenmemiş olmak başlıca depresyon hali olarak kabul edilir.  Aslında uzmanlar, uyku düzenin bozulmasının depresyona neden olduğunu söylemektedirler.

İştahsızlık ya da çok yemek yemek

Depresyon ile birlikte kişi, kendini sürekli yeme halinde bulabildiği gibi hiç yemek yemeyebilir. Uzun süre bir şey yememek, aç hissetme, sürekli yeme, yemeklerden tat almama, kilo alma, kilo verme başlıca depresyon nedenidir.

Ölme isteği ya da intihar düşüncesi

Depresyonda olan kişilerde, intihar düşüncesi acıyı dindirmek için bir yol kabul edilir. Ölümden korkmama, intiharın çözüm olduğu hissi başlıca depresyon belirtisidir.

Ağrı, kramp ve sindirim sorunları

Depresyon ile vücutta oluşan stres, pek çok stres hormonunun salgısına neden olur. İlaçla ve tedavi ile geçmeyen ağrılar, mide sorunları depresyon kaynaklı oluşabilir.

Leave a Reply