Çocuklarda diş çürüklerini önlemenin yolları


çocuklarda diş çürüklerini önlemenin yolları

Çocuklarda diş çürüklerini önlemenin yolları nelerdir işte detaylar. Çocuklar genellikle tatlı yiyeceklere düşkündür. Fazla bir süre geçmeden de dişlerde sorunlar yaşamaya ve dayanılmaz ağrılar çekmeye başlarlar. Diş çürükleri çocukların ortak bir problemi haline gelir. Halbuki, bilinçli ebeveynlerin önceden alacağı bazı önlemler bu sorunların üstesinden gelmeyi kolaylaştırır. İşte, çocuklarda diş çürüklerini önlemenin yolları.

Çürüklerin kendiliğinden iyileşmesi veya oluşmaması için kullanılan bir ilaç maalesef yoktur. Ancak koruyucu bazı önlemler sayesinde çürüklerin oluşmasını en aza indirmek ve dişlerin çürüğe karşı olan direncini arttırmak mümkün.

Fissür örtücü:


Koruyucu önlemlerin başında fissür örtücü adı verilen malzeme ile dişlerin örtülmesi gelmektedir. Dişlerdeki çürüme daha çok azı ve küçük azı denilen dişlerin çiğneyici yüzünde yer alan fissür adlı oluklarda başlamaktadır. Fissür örtücü malzeme ile bu olukların üstü kapatılmakta, bakteri ve yemek artığı gibi maddelerin buraya sızarak çürüğe neden olması önlenir. Bu uygulama çocukların süt ve kalıcı dişleri için uygulanabilmektedir.

Topikal flour:


Çocuklarda diş çürüklerini önlemenin diğer bir yolu da topikal flour uygulamasıdır. Bu uygulama ile dişlerin çürüğe karşı direncinin arttırılması sağlanmaktadır. Kullanılan flourid dişlerin güçlenmesini sağladığı için, çürüğe karşı direncin de artması sağlanır.

Çocuklar altı yaşına geldiğinde ilk kalıcı diş olan birinci büyük azı dişi ağızdaki yerini almıştır. Dişlerin en çok fonksiyon gören bu dişleri kesinlikle fissür örtücü ve topikal flour uygulamalarıyla koruma altına alınmalıdır. Farklı tatları olan bu uygulamalar çocukların keyif almasını da sağlar ve diş doktoru tarafından yapılır. Basit uygulamalardır, ancak belirli periyotlarla yapıldığında dişlerin çürüğe ve diğer zararlı etkilere karşı güçlenmesi sağlanır. Erken dönemlerden başlayarak yapılacak olan diş muayeneleri ile çocukların diş doktorundan korkmalarının önüne de geçilebilmektedir.

Ebeveynlerin unutmaması gereken konuların başında çocukların ağız ve diş sağlığının tüm vücut sağlığını ilgilendirmesidir. Bu nedenle; erken dönemde alınacak olan küçük ve basit önlemler sayesinde çocukların temiz ve inci gibi sağlıklı dişlere sahip olmaları sağlanabilir. Çocuğun sosyal yaşantısına ve sağlığına olan olumlu etkileri nedeniyle diş sağlığının korunması oldukça önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor