Çocuğum neden öksürüyor?

çocuklarda öksürük

Çocuğum neden öksürüyor? ne yapmalıyım diyorsanız, haberimizi okumanızda fayda var.

Özellikle kış aylarında çocuklarda görülen öksürük, bir hastalık değil aslında bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Çocuklardaki öksürük sorunu geniz akıntısına bağlı olabileceği gibi, akciğer enfeksiyonu tarzında ciddi problemleri de işaret edebilir.

Öksürük, nefes borusunda ya da bronşlardaki reseptörlerin uyarılması neticesinde meydana gelmektedir. Bir refleks olarak tanımlanan öksürükle bu bölgedeki mukus ya da yabancı cismin atılması sağlanmaktadır. Çocuklarda öksürük boğmaca, bronşit, larenjit ve zatürre anfeksiyonlarının ya da astımın belirtisi olabilmektedir. Bundan dolayı da çocuğunuzda öksürük varsa kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Öksürükte ne zaman alarma geçilmelidir?

Öksürük kriz biçiminde oluyorsa,

Üç günden uzun süren bir öksürük varsa,

Havlama şeklinde oluyor ve de daha da şiddetleniyorsa,

Çocuğun günlük eylemlerini ve uykusunu etkiler duruma geldiyse, mutlaka vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır.

Öksürüğün tedavisinde dikkat edilecekler:

Çocuklardaki öksürükte dikkat edilmesi gereken rasgele ilaç kullandırılmamasıdır. Öksürüğün tedavisinde kullanılacak olan ilaçların doktor kontrolünde verilmesi oldukça önemlidir. Doktorlar, öksürüğün bastırılması yerine öksürüğe neyin sebep olduğunu bularak tedavi etmektedirler. Kullanılan bazı öksürük şurupları balgam söktürücüdür ve bazıları da öksürük reseptörlerini baskılar. Bazı şuruplar da balgamı arttırıcı özelliğe sahiptirler. Bu sebeple, doktorun vermediği şurupların kullandırılması mevcut bir enfeksiyon varsa gidişatını olumsuz etkiler ve solunumda sorunlara yol açar.

çocuklarda öksürük neden olur

Öksürük şurupları altı aydan küçük bebeklerde oldukça risklidir. Bu dönemde bebeklerin solunum kasları ve diyaframları yeterince güçlü değildir. Bebekler yetişkinler gibi balgam çıkarmazlar ancak yutarlar. Bu durum da iştahsızlık ve bulantının artmasına neden olur. Buna bağlı olarak altı aydan daha küçük bebeklerin şurup kullanmaları sonucunda nefes almakta zorlanma ve balgamlı kusmalar görülebilir.

Çocuklarda öksürük nedenleri:

Okul çağına gelmemiş olan çocuklarda en sık görülen öksürük sebebi grip, farenjit ve larenjit türevi üst solunum yolları enfeksiyonlarıdır.

Alerjik yatkınlık ya da reaktif hava yolu hastalığı çocuklardaki en sık görülen öksürük nedenlerindendir.

Özellikle burun tıkanıklığı çocuklarda sıklıkla rastlanan öksürük nedenidir. Burunda çokça bulunan mukus, geniz akıntısı şeklinde boğazın arkasına akar ve özellikle yattığında öksürüğe sebep olur.

Öksürüğün birdenbire başladığı çocuklarda yabancı cisim aspirasyonu düşünülmelidir. Yemek yerken bir mercimek parçası ya da başka bir şey akciğeri aspire ettiğinde bronşlarda kalabilir ve ani öksürüklere yol açabilir.

Bunların yanı sıra, öksürük nedenleri arasında tümör, kistik fibroz, yapısal anomaliler ve immotil silya sendromu gibi ciddi hastalıklar da yer alabilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply