Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH)

cinsellikle bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsellikte virüs ve bakterilerin bulaşması ile oluşur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sadece cinsellikle değil kan yolu ile de bulaşabilirler. Genital bölgede akıntı, kabarcıklar, şişme, kızarıklık ve idrar yaparken yanma şikayetleri cinsel yolla bulaşan hastalıklarda belirtilerdir.

Genital siğil

Genital siğil, HPV virüsü kaynaklı oluşur. HPV virüsü cinsel yolla bulaşır. HPV virüsü bazen hiçbir belirti vermeden vücutta kalabilir. Enfekte olmuş bir partnerden cinsellikle alınan virüs hemen enfekte olabilir. Genital bölgede siğiller oluşur ve ilaç tedavisi başarılı değildir. Siğillerin dışarıya alınması, yakılması işlemi yapılır. Rahim ağzına yerleşen siğiller daha sonra rahim ağzı kanserine neden olabileceğinden kesinlikle tedavi edilmelidir.

Genital  herpes virüsü aslında uçuk virüsüdür. Virüs tip1 ve tip 2 olmak üzere iki türü vardır. Cinsel organ etrafında içi su dolu kesecikler oluşturur. Genital bölgede ağrı, yanma, idrar yapmada zorluk, idrar yaparken yanma hissi vardır. Kendini sürekli olarak tekrar eder ve çok bulaşıcıdır. Genital herpesi olan kadınlara sezaryen ameliyatı uygulanır.

(Bel soğukluğu)

Cinsel yolla geçen en ciddi bakteriyel enfeksiyondur. Penisten akıntı ve vajinadan kötü kokulu akıntı, idrar yaparken yanma şikayeti yaratır. Bazen hiçbir belirti vermeyebilir. Genelde akıntı olduğunda akıntıdan kültür yapılarak, bakteri incelenir ve tanı koyulur. Tedavi antibiyotik ile yapılır fakat tam olarak yapılmalıdır çünkü, eksik tedavi yapıldığında tüplerde hasar yaratarak kısırlığa neden olur.

(Edinilmiş immun yetmezlik sendromu)

HIV virüsü ile bulaşan bir enfeksiyondur. Cinsellikte korunmama, kan transfüzyonu, enfekte kişinin eşyaları ile bulaşır. Annesi ya da babası enfekte olan bebeklerde hastalık vardır. Virüs bağışıklık sistemine direk saldırır ve vücutta belirli enfeksiyonların, kanserlerin oluşumunu sağlar.

Hepatit B

Cinsel yolla bulaşan Hepatit B karaciğeri yıkar. Bulaşınca kendini çok belli etmez. Hastalığın başında sarılık ortaya çıkar. Fakat, pek çok hastada hiçbir şikayete neden olmaz. Karaciğeri uzun dönemde harap ederek siroz ve karaciğer kanserine neden olur. Hepatit B virüsü, cinsel yolla rahatlıkla bulaşır.

Korunma

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için, güvenli cinsel ilişki yaşanmalıdır. Birden fazla kişi ile cinsellik yaşıyorsanız mutlaka kadın doğum hapı yanında prezervatif kullanmalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply