Cerrahi tedavi ile reflü geçer mi?


cerrahi tedavi ile reflüye son

Cerrahi tedavi ile reflü sorununa çözüm!

Genellikle mide, yemek borusu ve gırtlağı etkileyen, uzun süre tedavi gerektiren bir hastalık olan reflü, tıp dilinde Gastroözofajial Reflü Hastalığı ( GÖRH ) olarak adlandırılmaktadır.

Tükettiğimiz besinler öncelikle yemek borusu vasıtasıyla mideye, buradan da sindirim sistemine doğru ilerlemektedir. Yemek borusu ile midenin birleştiği yerde bir kapak gibi hareket eden, tükettiğimiz besinlerin midede kalmasını sağlayan bir kas grubu vardır. Bazı sebeplerden ötürü bu kaslarda gevşeme olur ve zayıflar. Kapak bu şekilde görevini yerine getiremez ve midedeki öğütücü sıvılar ve besinler yemek borusuna doğru kaçar. İşte yemek borusuna kaçan bu besinler asitlidir ve reflüye yol açar. Oluşan reflü kişinin vücudunda belli bölgelerde ağrılara da sebep olabilmektedir.


GÖRH ( Gastroözofajial Reflü Hastalığı ) ağzımıza acı ve ekşi sıvı gelmesi, geğirme, boğazda takılma hissi, gıcık, bulantı, kronik öksürük, göğüs ağrısı, hıçkırık ve seste kısıklık gibi sorunlara da yol açabilmektedir. GÖRH’ün tedavisinde tedavi şeklinin medikal ya da cerrahi mi olacağı doktor ve hastanın yaklaşımı ile ilgilidir. İlaçla yapılan medikal tedaviler yalnızca hastalığın belirtilerini azaltmakta ve geçici bir rahatlama sağlamaktadır. Hastalığın kalıcı çözüme kavuşturulması cerrahi tedavi seçenekleri ile mümkün olabilmektedir.

Reflü tedavisinde cerrahi uygulamalar:


GÖRH cerrahi olarak, endoskopik tedavi, ilaçlarla tedavi ve beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerle tedavi edilebilmektedir. Reflü’nün kalıcı bir şekilde tedavi edilebilmesinin tek yolu cerrahi tedavidir.

Laparoskopik ameliyat, karında açılan 1 cm’lik bir kesi’den özel cerrahi aletlerle içeriye girilmek suretiyle yapılan bir ameliyat türüdür. Bu yöntem sayesinde yüksek çözünürlüklü görüntü eşliğinde müdahale yapılabilmekte, reflü’nün önüne geçilebilecek düzenek meydana getirilir. Bir saat kadar süren bu ameliyat sonrası bir gece hastanede yatılabilir. Doktor, nekahat döneminde hastaya uygulaması gereken bir diyet programı verecektir.

Laparoskopik reflü ameliyatı hem daha çabuk iyileşme sağlamakta, daha az ağrılı ve daha az komplikasyon riski taşımaktadır. Bu sayede reflü problemi olanların, ömür boyu bu sorunlarından kurtulmaları sağlanmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor