Burun tıkanıklığını saniyeler içinde gideren yöntem

Burun tıkanıklığını saniyeler içinde gideren yöntem 1

Burun tıkanıklığı nasıl geçer, burun tıkanıklığını açan şeyler, bu sorundan muzdarip olan herkesin ortak sorusu, peki burun tıkanıklığına çözüm nedir, cevap yazımızda. Burun tıkanıklığı yaşayan pek çok insan gece uyuyamaz , sıkıntılıdır ve sürekli burun spreyi kullanmak zorunda kalır. Ağızdan nefes alma nedeni ile ağız kuruluğu, koku ve tat alma sorunları, boğaz enfeksiyonları yüksek tansiyona neden olabilmektedir. 

Burun tıkanıklığı hakkında kısa bilgi

Burnumuzda bulunan etlerin havayı ısıtma, filtreleme ve nemlendirme görevleri vardır. Bu durum, burna hava çekilmesi ile başlar. Bu sırada etler küçülür ve genişler. Bu esnada burunda tıkanmalar oluşabilir. Burun tıkanıklığı sıklıkla karşılaşılan hastalıklardandır. Bazen yapısal, alerji, soğuk algınlığı ve grip kaynaklı da oluşabilirler.

Burun tıkanıklığı nedeni ile, ağızdan nefes alındığı için ağız kuruluğu, tat alma sorunları, uyku sorunları, boğaz enfeksiyonları, horlama, yüksek tansiyon, cinsel sorunlar ve seste bozulma gibi sorunlar olabilir. Normal hayatı sıkıntılı hale getirdiğinden, burun tıkanıklığına neden olan sorun bulunmalı ve hızla tedavi edilmelidir.

Burun tıkanıklığı neden olur?

Yapısal sorunlar;

Bazen doğuştan ya da travmalar ile oluşan burun kemiklerinde olan eğrilmeler, burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Mutlaka burnumuzu yere, duvara ya da dolap gibi yerlere çarpmışızdır. Burun kemiği eğriliğinde yapılacak olan şey, eğri olan kemiğin cerrahi olarak düzeltilmesidir.

Enfeksiyon;

Soğuk algınlığı virüs kaynaklı bir hastalıktır. Bu virüsler, el ve ortak hava alınan noktalarda hızla bulaşır. Bu durumda burun zarı şişer ve burun tıkanır. Hastalıkta sürekli olarak burun tıkanıklığı sorunu yaşanır. Kronik sinüs enfeksiyonları da burun tıkanıklığının diğer nedenlerinden biridir. Bazen de sinüslerde polipler oluşur. Bu durumda burun tıkanıklığının yanı sıra öksürük ve bronşit te oluşur.

Alerji;

Bağışıklık sistemimiz, yabancı bir maddeyi tehlikeli madde olarak algılayarak aşırı reaksiyon gösterir. Bu duruma alerji denilir. Alerji kaynaklı burun tıkanıklığı, kaşıntı ve şişme oluşabilir. Alerji, genel olarak polenlere, ev akarlarına, hayvan tüyüne ve bazı besinlere karşı da oluşabilir.

Burun eti;

Burun etleri yani konkalar, bazen büyüme bazen de küçülmeler yapabilir. Bazen burun tıkanıklığı yapacak kadar iltihaplanabilir veya alerji etkisine girebilirler.

Burun tıkanıklığı tedavisi:

Burun tıkanıklığı tedavisinde, burun tıkanıklığına ne sebep olduysa onun tedavisi uygulanır. Yapısal burun kemiği eğriliği varsa kemik cerrahi olarak alınır. Sorun enfeksiyonsa antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon kurutulur. Alerji kaynaklı burun tıkanıklığında, alerjenlerden uzaklaştırılır ve antihistamin tedavisi uygulanır.

Burun tıkanıklığını saniyeler içinde gideren yöntem;

  1. Dilinizin ucunu, ağzınızın iç kısmının en yüksek noktasına değdirin.
  2. Orta parmağınızı ve işaret parmağınızı birleştirip, kaşınızın tam ortasında olacak şekilde ileriye ve geriye hareketler yapın.
  3. ve 2. adımı yaklaşık 20 sn. uygulayın.
  4. Son olarak nefesinizi tutun. Nefesi tutmak, beynin yaşama içgüdüsü nedeniyle burnun açılmasını sağlamaktadır.

Umarız ki işe yaramıştır ve sizi olumsuz etkileyen bu sorundan kurtulmuşsunuzdur.

Lütfen yorum bölümünden yaşadığınız deneyimi anlatın ve diğer ziyaretçilerimiz de, bu durumdan ücretsiz olarak yararlansın.

Bu yazı haber7.com kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Kaynak: haber7.com/alternatif-tip/haber/2445582-burun-tikanikligini-25-saniyede-geciren-yontem

Leave a Reply