Burun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Burun estetiği, ülkemizde en fazla uygulanan ameliyatlardandır. Bu operasyon sayesinde burnun boyutu ve şekli ile birlikte, yüzün görünümü de değişmektedir. Bunların yanı sıra sinüzit, burun etleri, polip ve kıkırdakta olan eğrilikler de burun estetiği ameliyatları ile giderilebilmektedir. Fakat yapılan ameliyat öncesinde ve sonrasında bir takım konulara dikkat gösterilmesi gerekmektedir. 

Burun estetiği 18 yaşından sonra yaptırılmalıdır;

Yüzün orta bölümünde yer alan burun, çıkıntılı yapısı nedeniyle kişisel imajın oluşmasına oldukça önemli bir yere sahiptir. Burunda mevcut olan en küçük şekil bozukluğu bile, yüzün genel görünümünü olumsuz etkileyebilmektedir. Burun estetiği ameliyatı sayesinde, yüzün şekli de değişmekte ve kişinin özgüveninin artmasını sağlamaktadır.

Bu işlemi yaptırma kararı vermeden evvel, cerrahın neden burun estetiği yapılması gerektiğini ve bu operasyondan ne beklendiğini netleştirmesi gerekir. Burun estetiği ameliyatının yapılması için, kişinin gelişimini tamamlamış olması ve 18 yaşını doldurmuş olması aranmalıdır.

Deneyimli uzmanlara yaptırılması gerekli;

Estetik burun ameliyatları, açık ya da kapalı tekniklerle yapılabilmektedir. Kapalı burun estetiği yönteminde yapılan tüm kesiler burnun içinde yapılmakta, açık burun estetiği yönteminde ise; burun ucu tabanında ufak bir kesi daha açılmaktadır. Bu tekniklerden hangisinin uygulanmasının gerektiği, yapılacak işlemlerin türüne ve cerrahın tecrübesine göre belirlenmektedir. Genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilen ameliyatlar 1-3 saat kadar sürebilir.

Operasyon sonrasında kanamanın önlenmesi ve burna verilen şekle destek sağlamak için içeriye 2-3 gün kadar tampon uygulanır. Bununla birlikte, yaklaşık 1 hafta süreyle burnun şeklini koruması için, özel bantlar ve plastik atel kullanılabilmektedir. Operasyondan sonra burun ve gözlerin çevresinde morluklar ve şişlikler olabilir, ancak bu durum 3-7 gün içinde iyileşmektedir. Burun estetiği ameliyatından sonra hasta 1-2 gün içinde taburcu edilmekte ve günlük hayatına geri dönebilmektedir.

Burun estetiğinden sonra dikkat edilmesi gerekenler:

 • Operasyon sonrasında kullanılan tamponlar alınıncaya dek ağızdan nefes alınmalıdır.
 • Ağızdan nefes alma nedeniyle oluşan ağız kuruluğunu gidermek için, hafif içecekler ve su tüketilmelidir.
 • Beslenmede yumuşak ve kolaylıkla çiğnenebilen gıdalar alınmalıdır.
 • Dudakların nemlendirilmesi amacıyla dudak kremleri kullanılmalı.
 • Kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçlar alınmamalıdır.
 • Dinlenme veya uyuma sırasında baş 30 derece yüksekte tutulmalıdır. Kan dolaşımını sağlamak ve şişliklerin azalmasını sağlamak için başın dik tutulması gerekmektedir.
 • Burun temizliği sırasında sümkürülmemeli ve burun herhangi bir yere çarpılmamalıdır.
 • Diş temizliği yapılırken yumuşak bir diş fırçası kullanılmalı ve hafifçe fırçalanmalıdır.
 • Operasyon sonrasındaki iki haftalık süreçte ıkınma, eğilme, ağır nesneler kaldırma ve aşırı efor gerektiren egzersizlerden sakınılmalıdır.
 • 30 gün kadar doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınmamalı, gerektiğinde güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Tamponlar alındıktan sonra burun, doktorun verdiği merhem kulak temizleme çubuğu yardımıyla uygulanmalıdır. Ancak kulak temizleme çubuğunun çok içeri sokulmaması gerekmektedir. Ayrıca doktorun vereceği burun spreyi ile temizlik yapılmalıdır.
 • Sümkürmeniz ya da aksırmanız gerekirse, burun deliklerinin açık olması ve hafifçe yapılması gerekir. Hapşırma ağız açık olacak şekilde yapılmalıdır.
 • Burun estetiği ameliyatından sonra üç ay süreyle gözlük kullanılmamalıdır.

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/burun-estetigi-ile-ilgili-bilmeniz-gerekenler/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply