Bronşite iyi gelen Çin tıbbi reçeteleri


bronşite doğal tedavi

Bronşit için geleneksel Çin tıbbı reçeteleri

Bronşit, akciğerlerimiz de bulunan hava kanallarının iltihaplanıp, kapanması ile oluşur. Akciğerlerimiz de bulunan silyalar yani ince tüyler hava yolunun kapanmasını engelleyen araçlardır. Bazı virüs ve bakteriler tarafından silyalar, yapışıp çalışamaz ise, mukus üretilir ve hava yolu tıkanabilir. Bu durumda öksürük oluşur. öksürük sayesinde hava yolunda olan tıkanmalar açılmaya çalışılır.

Bronşit akut ve kronik olabilir. İlaç tedavisi ile, 1-2 hafta içinde tedavi olur. Fakat kronik olan bronşit, virüs, toz, duman yani hava kirliliği ile oluşabilir. Kronik olan bronşitte, balgam, öksürük, nefes darlığı ve hırıltı vardır. Halsizlik, boğaz ve kas ağrıları ve burun tıkanıklığı da yaşanabilir. Bronşitin tedavisinde Çin tıbbı çok başarılı çözümler sunmaktadır. Çin tıbbında, kuru öksürük ve beyaz mukus olduğunda zencefil, sarımsı yeşil mukusta farklı karışımlar önerilir.


Sarıçalı bitkisi

Sarıçalı bitkisi yaklaşık 2 bin yıldır kullanılan bitkidir. 2-3 metreye kadar ulaşır. Kökleri, kabuğu ve meyvesi bronşitte kullanılır.


Okaliptüs

Avustralya Ateş ağacı olarak bilinen ve mavi sakız türleri en fazla kullanılan okaliptüslerdir. Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılır. Ayrıca bronşitte sık kullanılır.

Fesleğen

Fesleğen içinde bulunan vicenin ver flavonoidler tıbbi olarak çok değerlidir. Akdeniz ve Asya fesleğeni, bronşit tedavisinde kullanılır.

Ginseng

Civanperçemi

Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklarda tedavi için kullanılır. Kanama ve ağrıyı azaltır.

Hatmi bitkisi

Boğaz ağrısında ve bronşitte tedavi amaçlı kullanılır.

Mentol

Nane yağından elde edilen kristalimsi bir maddedir. Anestezik özelliği sayesinde boğaz enfeksiyonu ve bronşitte kullanılır.

Tarçın dalı

Beyaz şakayık kökü

Karaciğer hastalıkları ve bronşitte kullanılan bir bitkidir.

Tüm bu bitkiler özel karışımlar ile birleştirilerek bronşite karşı kullanılır. Bu tarz bitkilerin asla kendiniz karıştırıp kullanmayın. Çok fazla zarar verebilir. Geleneksel Çin tıbbında kronik bronşit tedavisinde akupunktur da kullanılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından desteklenen bu tedavi, bronşit tedavisi sıralamasındadır. Çin tıbbı, ilaçlara bağımlı tedavi olmak istemeyenlere önerilen bir tedavi şeklidir. Bu bitkiler ile yapılan tedavide yan etki çok azdır. Fakat, doktora danışılmadan asla uygulanmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor