Brokolinin az bilinen 7 faydası


brokolinin faydaları

Brokolinin bilinmeyen  faydaları, neye iyi gelir işte detaylar.

Brokoli, en faydalı sebzeler arasında ilk sıralarda olan bir besindir. Şimdiye kadar brokoli hakkında yapılan araştırmalarda elde edilen ortak sonuçlar bulunmaktadır. Bunlar; Hücre yapısını koruyarak kanser hastalıklarını ve kronik iltihaplanmayı önlemekte, serbest radikallerle mücadele ederek hastalıklara karşı direnç sağlamaktadır. Brokolinin faydaları bu saydıklarımızla sınırlı değildir. 30 gram ağırlığındaki bir brokoli kişinin günlük C vitamini ihtiyacının yarısına yakınını karşılamaktadır.

Brokolinin sağlığa olan faydaları nelerdir?


Beslenme uzmanları, zengin vitamin, mineral ve besin lifi içermesi dolayısıyla brokoli tüketimini şiddetle önermektedirler.

1- Kansere karşı koruyucu:


İçeriğinde bulunan fitokimyasallar sayesinde kansere karşı koruma sağlamakta, aynı zamanda detoks enzimlerini arttırarak toksinlerin temizlenmesini sağlamaktadır. Brokoli östrojen hormonu seviyesini dengelemekte, özellikle meme kanseri riskini düşürmektedir.

2- Sindirime yardımcıdır:

İçeriğinde bulunan yüksek orandaki besin lifi sayesinde brokoli, sindirim sistemine çok yardımcı olmaktadır. 100 gram brokoli kişinin günlük besin lifi ihtiyacının %10’unu karşılamaktadır. Aynı zamanda brokoli, izotiosiyanit üretimine destek olarak mide zarının korunmasına katkı sağlamaktadır.

3- Kal damar sağlığına iyi gelir:

Brokolinin kolesterolü düşürme etkisi olduğundan kalp damar sağlığında önemli bir besindir. Yüksek kolesterolden muzdaripseniz brokoliyi çiğ veya pişirilmiş olarak tükettiğinizde kolesterolünüzü dengeleyebilirsiniz. Kalp damar sağlığına iyi gelmesinin diğer bir nedeni de B kompleks vitaminler açısından zengin bir sebze olmasıdır.Özellikle B6 ve folat açısından önemli bir kaynaktır.

4- Detoks sağlar:

C vitamini, fiber ve kalsiyum bakımından zengin bir sebze olan brokolinin toksinleri daha hızlı atma etkisi bulunmaktadır. İçeriğindeki glucoraphanin, glucobrassicin ve gluconasturtian bileşenleri sayesinde karaciğer enzimlerini dengelemekte ve karaciğer detoksu sağlamaktadır.

5- D vitamini depolanmasını sağlar:

D vitamini alınabilecek en iyi kaynak hiç şüphesiz güneştir. Vücutta D vitamini depolanması için gereken A ve K vitaminleri brokolide oldukça zengindir. Düzenli brokoli tüketimi takviye şeklinde alınan D vitaminini vücutta depolamaya yardımcı olmaktadır.

6- Antioksidan:

Brokolinin antioksidan özelliği vücuttaki serbest radikalleri nötralize etmeyi sağlamakta ve korumaktadır. Sağladığı koruma ciltteki yaşlanma etkilerini geciktirmesinden kanser hastalıklarına kadar oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır.

7- Kilo kontrolü sağlar:

Özellikle diyet yapanlar brokoli tüketmekten vazgeçmesinler. Kalorisi oldukça düşük olan brokolide yüksek besin lifi bulunduğu için çok daha uzun süreli tokluk hissi sağlamaktadır. Diyetlerinizde halsizlik gibi sorunlar yaşıyorsanız, içeriğindeki zengin B vitaminleri size enerji sağlayacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor