Boyun fıtığı kolda güç kaybı oluşması ve ozon tedavisi


boyun fıtığı

Boyun fıtığı kolda güç kaybı oluşması ve : Boyun fıtığı, boyun omurları arasında olan diskin yırtılarak, içinde olan yumuşak dokunun dışarı taşması ile oluşur. Omurga kanalının orta kısmından fıtıklaşırsa ağrı, omuzlarda, kürek kemiklerinde ve omuzlarda hissedilir. Kanalın yanından fıtıklaşırsa ağrı, kolda hissedilir ve elde uyuşma oluşur. İlerlediği durumlarda, hasta kolunda güçsüzlük hissedebilir.

Boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

  1. Ensede ağrı, kas spazmı, boyun hareketlerinde kısıtlamalar,
  2. Enseden omuz, kol, göğüs ve sırta yayılan ağrılar,
  3. Kollarda ve ellerde uyuşmalar,
  4. Ellerde ve kollarda kas gücü azalması,
  5. Uyku sırasında ağrıda artış,
  6. Baş dönmesi, kulak çınlaması, bulantı, konsantrasyon bozukluğu olarak sayılır.

Boyun fıtığı nedenleri

Boyun fıtığının başlıca nedeni travmalardır. Bazı iş kolları, ilerleyen yaşla disklerde olan hasarlar sayılabilir.


Boyun fıtığında tanı, MR ile koyulur. Çoğu vakanın tedavisi ilaç ve fizik tedavi ile yapılır. Cerrahi çok ender olarak uygulanır. Sinir köküne bası olan hastalarda genelde kortizon uygulaması yapılır. Şiddetli ağrı ile başını ayakta tutamayan hastalara boyunluk verilir. Fakat, tüm fizik tedavi ve ilaç tedavine rağmen ağrıları devam eden hastalarda ozon tedavisi uygulanır.

Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

Ozon tedavisi, boynun her iki yanında olan kaslara fıtığın olduğu noktadan iğne ile uygulanır. Anestezi uygulamasına gerek yoktur. Gün aşırı olmak üzere 5-10 seans uygulama yapılır. Ağır vakalarda bu seanslar aratabilir. Sinirler cilde yakın olduğundan boyna uygulanan ozon tedavisi uzman hekimlerce yapılmalıdır. Ozon tedavisi her tip boyun fıtığında kullanılabilir. Hatta omuza kola ağrı vuran ve uyuşması olan hastalarda çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.


Ozon enjeksiyonu ağrılı mıdır?

Ozon tedavisi boyun kaslarına iğne enjeksiyonu ile yapılır. İğne bir ağrı yapmaz fakat, ozona ait yanma ve ağrı hissedilebilir. Fakat, enjeksiyonun sonunda ağrı kaybolur. Tedavi başladıktan yaklaşık 5-6 seans sonrası ağrı durur. Yan etkisi olmayan ve güçlü bir tedavidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor