Böbrek büyümesi nedenleri belirtileri ve tedavisi


böbrek büyümesi

Böbrek büyümesi nedenleri belirtileri ve tedavisi: Böbreklerimiz, kanın filtrelenmesini sağlar ve orada olan atıkları üreye çevirerek idrar ile dışarıya atar. Böbreklerde oluşan hasar, tüm vücutta sıkıntı yaratır. Bu nedenle, böbrek sağlığımız çok önemlidir. Böbreklerde oluşan büyüme, böbreklerin çok fazla genişlemesidir. Genelde tek böbrekte olan bu genişleme çok ender olarak iki böbrek de oluşabilir. İşte, böbrek büyümesi nedenleri ve tedavisi;

Böbrek büyümesi olası belirtileri

Yorgunluk


Böbrek büyümesi, yorgunluk yapar. Yorgunluğun nedeni böbrek büyümesine bağlı olarak gelişen anemidir.

Yüksek tansiyon


Böbrek büyümesinin başlaması ile tansiyon yükselir. Yüksek tansiyon düşürülmez ise ciddi sonuçlar doğurabilir.

İdrarda değişimler

Böbrek büyümesine bağlı olarak, idrarda renk değişimi, gece idrara çıkmada artış ve idrarda köpüklenme vardır.

Bulantı ve kusma

Kas krampları

Kaşınma ve sırt ağrısı

Böbrek büyümesi nedenleri ve tedavisi

Polikistik böbrek hastalığı

Böbrekler polikistik böbrek nedeni ile büyüyebilir. Böbrek içinde kistlerin oluşması ve bu kistlerin sıvı dolu olmasına polikistik böbrek hastalığı denilir. uyuşukluk, yüksek kan basıncı, eklemlerde ağrı, sırt ağrısı, baş ağrısı, idrara kan girmesi, idrar yolu enfeksiyonları gibi belirtileri vardır. Tedavisinde; kan basıncını dengeleyici ilaçlar kullanılır. Kistler ağrıya neden oluyorsa kistler kurutulur. En son seçenek olarak böbrek alınabilir.

Hidronefroz

İdrar yolu kanallarında olan bir tıkanıklık ile böbrekler şişerek büyür. Buna hidronefroz denilir. idrar mesaneye akmaz ise böbrekte birikir ve böbrek genişler. Sırt ağrısı, ağrılı idrar, bulanık idrar ve ateşlenme başlıca belirtileridir. Tedavisinde; sorun ameliyat ile çözümlenir. Başta bir antibiyotik tedavisi uygulanır.

Piyonefroz

Hidronefroz ilerlerse sonunda piyonefroz oluşur. hastalığın teşhisinde ultrason kullanılır. Üşüme, ağrı ve ateş hastalarda başlıca belirtidir. Tedavisinde; böbreklerden deri üzerinden su çekilir.

Amiloidoz

Vücudun fazla miktarda protein üretmesi ve bu proteinin dokularda birikmesine amiloidoz denilir. Bu fazla protein, kalp, akciğer ve böbreklerde birikir. Tedavisinde ilaç ve beslenme diyetleri uygulanır.

Böbrek hücreli kanser

Böbreklerde oluşan tümörler, mide şişmesi, idrar renginde değişim ve sırt ağrısına neden olabilir. Tedavisinde etkilenen böbrek ve çevre dokular alınır. Kemoterapi tedavisi uygulanır.

Pyelonefrit

Mesaneden idrar yoluna yayılan enfeksiyona verilen isimdir. İki böbrek ya da bir böbreğin büyümesine neden olur. Antibiyotik tedavisi uygulanır.

Akkiz böbrek kisti hastalığı

Bol miktarda kist olduğundan böbrek genişler. Bu hastalık hem yetişkin hem de çocuklarda oluşabilir. genelde hastalık böbrek yetmezliğine dönüşür. Tedavisinde; kistler zararsızdır. Eğer, kistler enfeksiyon kaparsa antibiyotik kullanılır.

Böbrek displazisi

Bir böbreğin ya da iki böbreğin dokularında kist oluşması ile anormal şekilde büyümesidir. Anne rahminde olan bebeklerde sıklıkla görülür. Çocuklarda karın ağrısı, hipertansiyon oluşur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Yorumlar

  1. Derya 6 Eylül 2017

Konu hakkında yorum yap veya soru sor