Bitter çikolatanın az bilinen 10 faydası

çikolatanın az bilinen 10 faydası: Çikolatanın faydaları saymakla bitmiyor, halk arasında çikolatanın zararlı olduğu düşünülürken, aslında gerçek çikolata düşünülenin tam tersi oldukça yararlı bir besin maddesidir. Bitter çikolataların içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde pek çok hastalığa fayda sağladığı da bilinmektedir. Bu nedenle, bitter çikolatanın sağlığınız açısından ne denli yararlı olduğunu gösterebilmek amacıyla bilinen faydalarını sizlere anlatmaya çalışacağız. İşte, bitter çikolatanın 10 muhteşem faydası;

Bitter çikolatanın faydaları:

 • Felç riskini düşürür;

Her gün minimum 45 gr. bitter çikolata yiyen kadınlar, diğer hemcinslerine nazaran felç geçirme riskleri çok daha düşük olmaktadır. Bu durum yapılan araştırma çalışmaları ile de ispat edilmiştir.

 • Kalbin güçlenmesini sağlar;

Bitter çikolatanın düzenli bir şekilde tüketilmesi, kanda bulunan kötü kolesterolün ve kan basıncının düşmesine katkı sağlamaktadır. Bu sayede, bitter çikolata tüketen kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalleri tüketmeyenlere göre çok daha düşük olur.

 • Tokluk hissi vermektedir;

İçeriğinde bulunan zengin lifler sayesinde kişiye doygunluk hissi sağlar. Buna bağlı olarak da kilo vermek için çalışanların rahatlıkla tüketebilecekleri bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bitter çikolatanın günlük tüketilmesi halinde strese de iyi geldiği belirlenmiştir. Bunun için sadece tüketilen miktara dikkat edilmesi yeterli olmaktadır.

 • Diyabete karşı mücadele eder;

Bitter çikolata ile ilgili gerçekleştirilen çalışmaların sonucuna göre, düzenli olarak tüketilen bitter çikolatanın diyabete karşı savaşmayı sağladığı belirlenmiştir. Kişinin insülin direnci, bitter çikolata tüketilerek arttırılabilmektedir.

 • Cilde iyi gelir;

Bitter çikolata, flavanoid açısından oldukça zengindir ve cildin UV ışınlarından korunmasına yardım eder. Ayrıca antioksidan etkisi de gösterir.

 • Öksürüğü azaltır;

İçeriğinde oldukça yüksek düzeyde teobromin bulunan bitter çikolata, beyinde öksürüğe neden olan beyin hücrelerinin üzerinde olumlu etki göstermektedir.

 • Ruh sağlığına iyi gelir;

Stres, moral bozukluğu ve buna benzer durumlarda belirli bir miktar bitter çikolata iyi gelir. Bu sayede, kendinizi hem daha iyi hem de çok daha rahatlamış hissedersiniz.

 • Kan dolaşımında faydalıdır;

Bitter çikolata, kanın pıhtılaşmasını önlemektedir ve ayrıca kan dolaşımının arttırılmasında da birebir etki gösteren bir besin maddesidir. Ayrıca aspirin ile neredeyse aynı etkileri göstermektedir.

 • Gözlere iyi gelir;

Bitter çikolata ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalara ve testlere göre, beyne giden kan dolaşımını hızlandırmakta, retina üzerinde de faydalı olmaktadır. Bu sayede, göz sağlığında da çok önemli katkılar sağlayabilmektedir.

 • Zeka gelişiminde etkilidir;

Bitter çikolatanın beyne giden kan miktarını arttırmasından dolayı, kişinin başarı ve dikkati de bundan olumlu etkilenir. Buna bağlı olarak siz de kan dolaşımınızı arttırmak amacıyla bitter çikolata tüketebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

One Response

 1. Mehmet AKIN 16 Mayıs 2018

Leave a Reply