Belirtisi sırt ağrısı olan 5 önemli hastalık

Belirtisi sırt ağrısı olan 5 önemli hastalık 1

Belirtisi sırt ağrısı olan pek çok hastalık var. Fakat sırt ağrısı, hemen hemen hepimizin yaşadığı bir sorun olduğundan pek ciddiye alınmamaktadır. Uzmanlar, boynun altında, kürek kemikleri çevresinde ve bele kadar uzanan bölgede olan ağrılara dikkat çekmek istiyor.

Myofasiyel ağrı sendromu:

Sırt ağrısından şikayet eden pek çok insanın, yaklaşık yarısında myofasiyel ağrı vardır. Uzun süre oturarak çalışan insanlarda sıklıkla görülmektedir. Hastalık, özellikle kaslara ve yumuşak dokuları kapsamaktadır. Üzerine basıldığında ağrının arttığı noktalar vardır. Kullanılan masa ve sandalyenin ergonomik olmaması ve duruş bozuklukları başlıca hastalık nedenleridir.

Boyun fıtığı ve ağrısı:

Boyun, sırt ve omuz ağrıları genellikle karıştırılır. Boyun kaynaklı ağrılar, boyunda şiddetli bir şekilde hissedilir. Bazen de boyun kaynaklı hastalıklarda boyun, omuz ve kol boyunca ağrı oluşabiliyor. Boyun ve sırt omurlarında, eklemlerde oluşan kireçlenme sırtta ciddi ağrılara neden olabilir. Sırt bölgesinde omurlar arasında fıtıklar oluşarak ağrı yapabilir. Eğer ağrıya, kolda güç kaybı ve uyuşukluk eklenirse boyun fıtığı vardır. Boyun fıtığında sırt, boyun ve kola varan ağrılar oluşmaktadır.

Fibromiyalji:

Tüm vücutta oluşan ağrılara fibromiyalji deniliyor. Sıklıkla kadınlarda görülen bir hastalıktır. Hastalar sabahları yorgun kalkarlar. Soğuk, yorgunluk ve stresin arttığı dönemlerde şikayetler çok daha fazla artmaktadır. Baş ağrısı, bağırsak sorunları, ellerde uyuşma ve şişlik hissi de oluşmaktadır. Yaygın olarak bel ve sırt ağrıları oluşur. Bazen vücudun sağ, bazen de sol tarafı etkilendiğinden hastalar da şikayetler değişime uğramaktadır.

Skolyoz:

Çocuklarda skolyoz hastalığının başlıca belirtisi sırt ağrısıdır. Gelişme çağında olan çocuklardaki omurga eğriliği skolyoz olarak bilinir. İlerleyen yaşlarda yetişkinlerde, çok fazla bilgisayar başında kalındığında sırt ağrısı artmaktadır. Hastalığa erken tanı koyulması gerekir ve tedaviye başlanılmalıdır. Omuz, kürek kemikleri ve kalçalarda asimetri oluşturan bu hastalık, kendini ilk olarak sırt ağrısı ile belli ettiğinden hemen doktora gidilmelidir.

Osteoporoz:

Yaşlılarda ve kadınlarda kemik erimesine verilen isimdir. Sırt kemiklerinde ağrılar, boyda kısalma ve sırt ağrıları başlıca belirtilerdir. Hemen ilaç tedavisine başlanmalı, oluşacak olan kamburluğun ve kemiklerin kolay kırılmasının önüne geçilmelidir. Özellikle kadınlar, menopoz dönemine doktor kontrolünde girmeli ve önlem almalıdır.

Dikkat edilmesi gereken sırt ağrısı:

Omurgalarda oluşan bazı kötü huylu tümörler ve akciğer kanserinde sırt ağrıları oluşabilir. Özellikle gece artan ağrılarda ve hızlı kilo verme durumunda, hemen acil olarak doktora gidilmelidir.

Leave a Reply