Bebeklerde zatürre nedenleri belirtileri ve tedavisi

bebeklerde zatürre

Bebeklerde zatürre belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerde zatürre belirtileri, bebeklerde zatürre nedenleri ve tedavisi nasıl yapılır işte ayrıntılar. Zatürre büyükler için bile çok tehlikeli bir hastalıktır. Bebeklerde bağışıklık sistemi çok düşük olduğundan tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Akciğerler enfeksiyon kaptığında zatürre oluşur. bakteri, virüs ve mikroorganizma kaynaklı olarak oluşan zatürre bebeklerde, boğaz ve burun tahrişi ile başlar ve daha sonra ilerler.

Bebeklerde zatürre belirtileri

Zatürre normal bir soğuk algınlığı gibi başlayan bir hastalıktır. Bebekte, iştah kaybı, öksürük artışı ve sinirli hareketler varsa hemen doktora gidilmelidir. Ani ateş yükselmesi, öksürükle kan gelmesi, normalden az sıvı alınması, tırnak ve dudakların maviye dönmesi, nefes alırken hırıltı ve derinin kaburga kemikleri arasına girmesi varsa şiddetli zatürre belirtileri bebekte başlamıştır.

Bebeklerde zatürre nedenleri

Bebeklerde zatürreye yakalanmasına neden olan şey, genelde bağışıklık sisteminin düşük olmasıdır. Bu durumda enfeksiyonlara karşı bebekler savunmaz olurlar. Genelde prematüre doğan bebekler, kalp ve akciğer sorunları olan bebekler, enfeksiyon kapmış bebekler zatürreye savunmasızdır.

Bebeklerde doktor muayenesinde ciğerlerinden dinlenir. Burada amaç, akciğerlerde sıvı toplanıp, toplanmadığının anlaşılmasıdır. Bebekte alınan röntgen ile akciğerlerde oluşan hasara bakılır. Kan ve mukus testleri sonrası bebeğe zatürre teşhisi koyulur.

Bebeklerde zatürre tedavisi

Bebeklerde zatürre şiddetliyse hastaneye yatarak tedavi planlanır. Hastalık hafif bir şekildeyse evde bazı tedavi uygulamaları yapılır. Bebeğe evde bol sıvı verilmeli, dinlendirilmeli, tırnak ve dudaklarda gri, mavi renk oluşursa bebek oksijen zorluğu çekiyordur hemen hastaneye gitmelidir. Göğüs ağrısı varsa, ılık kompres uygulanmalıdır.

Bebeklerde zatürre bakteri kaynaklı oluşmuşsa antibiyotik verilir. Hastanede bebeklere damla ile antibiyotik ve oksijen verirli. Bu durumda bebek rahat nefes alır. Öksürük zatürrede en tehlikeli olan belirtidir. Çünkü, öksürük ısrarcıdır. Bebeğin öksürükle ağzının içinin temizlenmesi gerekir. Bu durumda sırtına hafif vurularak, ağzı içi boşaltılabilir. Gece yatarken başın altına yastık koymak, boğulmaları önlemektedir.

Bebekleri zatürreden korumak için yapılacaklar

Bebeğin elleri sıklıkla yıkanmalıdır. Sizin ve ailenin tüm fertlerinin elleri sabunlanmalı ve öksürürken ağzın kapanması sağlanmalıdır. Hasta olan kişilerin bebekten uzak durması sağlanmalıdır.

Bebeğin aşıları tam olarak yapılmalıdır. bu aşılar bebeği korumaktadır.

Bebeğin yakınında ve bulunduğu odada hatta evde sigara içilmemelidir. Sigara bebeklerde zatürreye neden olabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply