Bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek

bebek cinsiyeti belirleme

Bebeğin cinsiyetinin önceden belirlenmesi ile ilgili çok eski dönemlere dayanan yöntemler uygulanır. Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için kullanılan Bu yöntemlerin hepsi efsane ve tesadüftür. Bebeğin cinsiyeti, ilişki şekline ve beslenmeye bağlı olarak asla belirlenmez. Fakat son yıllarda yapılan PGD yöntemi ile cinsiyet belirlenebilir. İşte, bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek;

Uzmanlar, bebeklerin cinsiyetinin belirlenmesinin doğanın dengesini bozacağını savunurlar. Çünkü, dünyaya gelen kız ve erkek çocukları eşit orandadır. Bir toplumda sadece erkek veya kız çocuk doğduğunu düşünürseniz sakıncalı durumlar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle sağlıklı olsun demek yeterlidir.

Kadınlarda olan yumurta hücresi sadece X kromozomunu barındırır. Y kromozomu kadında bulunmaz sadece erkek sperm hücresinde bulunur. Erkek spermlerinin yarısı Y hücresi yarısı da X hücresi barındırır. Eğer, X kromozomu taşıyan bir sperm, yumurta hücresini döllerse XX kromozomları yan yana gelerek kız bebek, Y kromozomu taşıyan bir sperm yumurta hücresini döllerse XY bir araya gelerek erkek bebek ortaya çıkar. Cinsiyetin belirlenmesi tamamen erkek spermlerinin taşıdığı X veya Y kromozomuna bağlıdır.

PGD yöntemi nedir?

PGD ismi verilen testte sadece tüp bebek yönteminde kullanılır. Bu yöntemde, tüp bebek esnasında döllenmiş olan embriyolardan hücreler alınır ve kromozomlar incelenir. Embriyo erkek veya kızdır. Bu durumda istenilen embriyo anne karnına yerleştirilir. Ülkemiz dahil pek çok ülkede cinsiyetin önceden belirlenmesi yasaktır. Fakat, bu uygulama ile kromozomal olan hastalıklarda incelendiğinden pek çok yerde uygulanır. Pek çok genetik hastalığı olan çiftlerde PGD yöntemi ile sağlıklı embriyo seçilerek, anne karnına yerleştirilir. Bugün PGD yöntemi dışında uygulanan hiçbir yöntem, bebeğin cinsiyetini tam bir şekilde verememektedir.

Shettles yöntemi

Kadının yumurtlama anına en yakın dönemde ilişkide bulunması esasına göre planlanan bir yöntemdir. Bu durumda bebek erkek olmaktadır. Yumurtlamadan 2-3 gün önce ilişkiye girilirse bebek kız olmaktadır. Bu yöntem kesin bir başarı oranına sahip değildir. Yumurtlama dönemini tayin etmek zordur.

Whelan yöntemi

Bu yöntemde ise erkek bebek için yumurtlamadan 4-6 gün önce, kız bebek için 2-3 gün önce ilişki yaşanmalıdır.

Microsort yöntemi

Bu yöntemde X ve Y kromozomları ayrıştırılır ve aşılama veya tüp bebek yöntemi ile anne karnına yerleştirilir. %80 civarında başarılıdır.

Baby choice yöntemi

Bu yöntemde X ve Y kromozomlarının bazı dönemler birbirini çektiği bazı dönemler ittiği felsefesi ile çalışılır. Bu dönemlere uyan takvimler oluşturulur. Hangi cinsiyette bebek isteniyorsa takvime göre ilişkiye girilir. Bu yöntem, İsviçre’de uygulanmaktadır. %87 başarısı vardır.

Ayrıca bebeğin cinsiyetini belirlemek için 10 tuhaf yöntemi izleyebilirsiniz.

 

Leave a Reply