Başın sol tarafında ağrı neden olur neyin belirtisi?

Başın sol tarafında ağrı neden olur neyin belirtisi? 1

Başın sol tarafında oluşan ağrılar uzun süre oluyor ve geçmiyorsa, mutlaka bir doktora görünmek gereklidir. Genelde göz kaynaklı oluşabilen bu ağrılar, beyinde oluşan sorunlar, migren, diş hastalıkları ve kulak iltihapları kaynaklı da meydana gelebilir. İşte, başın sol tarafında beliren ağrı ve tedavisi;

Başın sol tarafında ağrı neden olur?

Migren ve çeşitli ağrılar;

Migren ,ağrılarla seyreden ciddi bir sağlık sorunudur. Genelde ataklar oluşturur. En sık görülen hastalıklardan olan migren, kadınlarda çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Genelde gözün arka kısmında ağrı, ışık ve koku gibi etmenlere aşırı duyarlılık ortaya çıkar. Migren, sıklıkla başın bir tarafında ortaya çıkar. Dolayısıyla, başın sol tarafını ya da sağ tarafını rahatsız etmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı; Kaslarda ve başta ortaya çıkan ağrı ile kendini belli eder. Sıklıkla gece saatlerinde gerilim tipi baş ağrısı ortaya çıkabilir. Gerilim tipi baş ağrısı, başın sol tarafında saçlı deride ortaya çıkabilir.

Küme tipi baş ağrısı; Genelde tek tarafı tutan baş ağrılarına neden olmaktadır. Yanma ve batma şeklinde ağrılardır. Sıklıkla göz etrafında oluşur, sulanma ve kızarıklık yapar. Migrende tetiklenen ağrılar vardır ve küme tipi baş ağrısı tetiklenmez.

Kulak iltihabı;

Sol kulakta oluşabilen iltihap, başın sol tarafında ağrıya neden olabilir. Kulak iltihabı çok önemlidir ve kesinlikle tedavisinin yapılması gerekmektedir. Çünkü, orta kulak iltihabı iç kulağa atladığında menenjite neden olabilir. Bu nedenle, başın sol tarafında ağrı olduğunda hemen doktora gitmek gereklidir.

Sol gözde oluşan sorunlar, sol azı dişinde olan iltihaplar, sol ense kaslarının gerilmesi, sinüzit, stres, tansiyon yüksekliği, boyun fıtığı ve başın sol tarafına darbe almak başın sol kısmında ağrılara neden olabilir.

Beyin anevrizması;

Beyin anevrizması, beyin damarlarında oluşan boloncuklardır. Genelde damarlarda oluşan hasar kaynaklı oluşur. Yırtılmadıkça genelde bir belirti vermez. Fakat çok tehlikelidir ve yırtıldığında hayati risk oluşturur.

Dev hücreli arterit, vertabral arter diseksiyonu, beyin kanaması ve beyin tümörü acil olarak hastanede müdahale geçirilmesi gereken hastalıklardır ve kesinlikle tedavi edilmelidir. Bu hastalıkların hepsi, başın sol kısmında ağrıya neden olabilir.

Başın sol tarafında olan ağrı nasıl geçer?

Başın sol kısmında oluşan ağrıların tedavisinde, öncelikli olarak ağrının altında yatan hastalık bulunur ve tedavisi yapılır. Bunun için, nöroloji uzmanına görünmek gereklidir.

Migren kaynaklı ağrılarda hastaya ağrı kesiciler verilir. Bunun başlıca nedeni, migrenin bilinen bir tedavisinin olmamasıdır. Hastaya migrenin tetiklenmesini önlemek amacıyla çeşitli öneriler verilir. Bunun için yeterli ve sağlıklı uyku uyumak, yoga gibi tekniklerle stresten uzaklaşmak, alkol ve kafein içmemek, bol egzersiz yapmak ve kilo almamak gereklidir.

Hastanın, sıcak ve soğuk kompres yaparak ağrılarından kurtulması mümkündür. Bu uygulamalar, gerilim tipi baş ağrılarına iyi gelmektedir. Hastaların ayrıca stresten uzak kalmaları, ılık duş almaları ve akapunktur yapmaları da faydalıdır.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/basin-sol-tarafinda-agri-nedenleri-ve-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply