İmplant hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları

implant

İmplant aslında ekilen demektir. İmplantlar, dişlerimizin yerine atılan vidalara verilen isimdir. Genelde titanyumdan hazırlanırlar ve çene kemiğine yerleştirilen suni diş kökleridir. İşte, implantlar hakkında en çok kafaya takılan sorulardan bir derleme yaptık ve cevaplarını vermeye çalıştık işte detaylar.

Diş implantı nedir?

Diş kökü şeklinde titanyumdan yapılan parçalardır. Çene kemiğine yerleştirilirler ve diş vidası şeklindedirler. Halk arasında ekme diş veya çakma diş olarak bilinirler.

Her hastaya implant tedavisi yapılır mı?

Çene kemiğinin implantı taşıyacak güçte olması gerekmektedir. Bu durum çene kemiğinin kalitesine bağlıdır. Kız çocuklarında 14, erkek çocuklarında ise 16 yaşından önce implant tedavisi uygulanmamaktadır. Genel sağlık durumu iyi olan ve çene kemiğinin implantı taşıyacak hacmi ve genişliği varsa uygulama yapılmaktadır. İmplant uygulanacak kişinin ağız bakımına çok dikkat etmelidir. İmplantın başarılı olmasında en önemli olan şey belirli hastalıklardır. Kontrolsüz olan şeker hastalığında implant başarı oranı düşmektedir.

İmpland alerji yapar mı? Zararı var mıdır?

İmplantlar dünyada 1950 yılından bu yana yapılmaktadır. Bu güne dek implant alerjisi olan veya zarar görmüş biri yoktur. Normal şartlar altında zararları yoktur.

İmplantların avantajları nelerdir?

Tam dişi olmayan ağızlara implantlar sayesinde sabit diş protezleri takılır. Bu durumda hasta sanki kendi dişlerini kullanıyormuş gibi rahat eder. Alt çenesinde diş olamayan hastalara iki diş implantla takılarak rahat bir çiğneme sağlanabilmektedir. Bu ekonomik bir çözümdür ve hasta bu durumlarda rahat yemek yer. Hareketli protez kullananlar her zaman protez hareket ettiğinden rahat yemek yiyemez. Böylelikle bunun da önüne geçilir.

İmplant kanser yapar mı?

İmplantların kanser yapma olasılığı neredeyse yoktur. Böyle bir durum söz konusu bile değildir.

İmplantlar vücutta hareket eder mi?

Vücutta iğneler hareket eder, fakat implantlar hareket etmez. Eğer implant çene kemiğine kaynamazsa, çenenin içine düşer. Bu da hasta tarafından önceden anlaşılır.

İmplantlar ömür boyu kalır mı?

İmplantlar insan dişi gibidir. İyi bakılırsa uzun yıllar sağlıklı kalırlar ve yaklaşık 25 yıl sorunsuz kullanılırlar.

İmplant operasyonu ağrılı mıdır? Ne kadar zamanda iyileşir?

Basit ve ağrısız bir operasyondur. Hastalar çok rahattır, çünkü bölgesel anestezi uygulaması ile işlem uygulanır. İki gün içinde implantlar çakılır ve daha sonra 2-4 ay içinde üst diş kısmı yerine oturur. Doktorun dedikleri uygulandığında hastalarda ağrı olmaz.

İmplant yapıldıktan sonra ne zaman doktora gidilir?

Yaklaşık 4 ayda bir defa hekime gidip, temizlik yaptırılmalıdır.

İmplantta sorun olduğu nasıl anlaşılır?

Diş etinde oluşan kanamalar başlıca sıkıntının olduğunun belirtisidir. Soğuk ve sıcağa duyarlılık implantlarda olan bir durum değildir. İmplantların ön ve arkasında olan dişlerde ağrı ve diş eti kanamaları sorun işaretidir.

Sigara içenlerde implant uygulaması yapılır mı?

Sigara tek başına bir zarar vermemektedir. Fakat günde 1 paketten fazla sigara içiyorsanız, implantlar zarar görecektir.

Çene kemiğim implant için yeterli değilse ne yapılır?

Çene kemiğinin implantı kaldırma durumu yoksa doku rejenerasyonu denilen işlem yapılır. Çene kemiğine, hastanın kemik maddesi alınır ve verilir. Böylelikle kemik oluşumu hızlanır. Bu uygulama sonrası kemiklere implant uygulanır.

Leave a Reply