Baş ağrısına ilaçsız tedavi

baş ağrısı

Baş ağrısına ilaçsız tedavi: Baş ağrıları, toplumumuzda hafife alınan durumlardandır. Oysa baş ağrısı ciddi bir durumdur ve uzun süren baş ağrılarında dikkatli olmak gerekir. Nörolojik muayene yapılmadan kullanılan ilaçlar ölüme bile neden olabilir. Fakat bazen de hafif baş ağrıları oluşabilir. Bu durumda evinizde rahatlıkla tedavi yapılabilir. İşte, baş ağrısında ilaçsız tedavi;

Baş ağrıları iki türde incelenmelidir. Birincil grup baş ağrıları, migren, gerilim ve küme tipi ağrılardır. Bunlar genelde geçici olan ağrılardır. İkincil ağrılar ise, hemen tedavi edilmesi gereken ağrılardır. Eğer hemen bir hastanede teşhis koyulmazsa sakatlık ve ölüm oluşabilir. Baş ağrısı tehlikeli tip değilse evde ilaçsız olarak tedavi edilebilir.

Su içmek:

Vücudun çok fazla su kaybetmesi yani dehidrasyona girmesi baş ağrılarına neden olur. Uzmanlar, baş ağrısı için içilen suyun oda sıcaklığında olmasına önem gösterin diyor. Soğuk su, baş ağrısını tetikler. Bu nedenle baş ağrınız olduğunda büyük bardak su içilmelidir.

Karanlık oda:

Gerginlik, stres ve endişeli olunan durumlarda oluşan baş ağrıları için hemen karanlık bir odada uzanmak gereklidir. Uzanırken negatif düşüncelerden uzaklaşmak çok önemlidir. Güzel kokular zihni rahatlatır, kokulu mumlar bu noktada en iyi yardımcınız olabilir.
Sıcak ve soğuk su:

Sıcak bir duş alarak kasları rahatlatabilirsiniz. Bu durumda vücut rahatlar ve baş ağrısı geçer.

Ayrıca baş ağrınız olduğunda ayaklarını sıcak su dolu bir kovada bekletmek de baş ağrısını keser. Bu durumda başta bulunan kan hızla ayaklara iner ve kafatası içinde olan gerilim düştüğünden baş ağrısı geçer.

Eğer duş alamıyorsanız, bir buz torbası hazırlayın ve ağrının çok oluğu noktaya 5-10 dakika kadar torbayı tutun.

Temiz hava almak:

Kapalı bir ortamdayken baş ağrısı başlayabilir. Bu durumda hemen pencereyi açın ve derin nefes alın. Dışarıda taze havada yürüyüş yapmak da baş ağrısını yavaşlatır.

Nane limon:

Limon baş ağrısını rahatlatır. Bu nedenle baş ağrınız olduğunda bir bardak suya limon sıkın ve için. Bir parça limonu, elinizde ovuşturmak, yüze, alna sürmek baş ağrılarına iyi gelir. Naneli ve limonlu çay ise rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Beden şekli:

Uzun çalışma saatleri ve sabit bir noktada oturarak çalışmak baş ağrılarına neden olur. Hatta bilgisayar kullanmak boyun ağrıları ve baş ağrıları yapabilir. Bu durumda aralarla yerinizden kalkın ve hareket edin.

Baş ağrısı en çabuk nasıl geçer diyorsanız bir de şu videoyu izleyin

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 3,67 out of 5)
Loading...

Leave a Reply