Bağırsak paraziti nedir neden olur belirtileri ve tedavisi

Bağırsak paraziti nedir neden olur belirtileri ve tedavisi: Bağırsak parazitleri, insan vücudunda yaşayan ve çoğalan canlılardır. Genelde yumurtalarının alınması ile bulaşırlar ve pek çok çeşidi vardır. Bazıları çok fazla büyüyebilir. Bu durumda, kişinin vücudunda çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. Yuvarlak kıl kurdu, tenya ve kancalı kurt en fazla rastlanan türlerdir. Tedavisi en kolay hastalıktır. İşte, bağırsak paraziti belirtileri ve tedavisi;

Bağırsak paraziti belirtileri nelerdir?

Sürekli aç olma hali, özellikle yemeklerden aç kalkma, kabızlık, ishal, karın ağrısı, bulantı, kusma, kilo kaybı, halsiz olma, sık uyanma, gece terlemesi, uyurken diş gıcırdatma, kan şekerinde yükselme veya düşme ortaya çıkar.

Bazen parazitlerin çoğalmasıyla birlikte; dışkıda kan olması, libido düşmesi, kansızlık, ciltte kaşınma, kurdeşen, egzama, kas ve eklem ağrıları, B vitamini eksikliği ve kansızlık oluşabilir.

Bağırsak paraziti neden olur?

Bağırsak parazitleri, genelde kirli ve iyi yıkanmamış meyve ve sebze tüketmekle oluşabilir. Kirli göl, gölet ve akarsudan su içmek, kirli suda yüzmek ve hijyeni olmayan havuzlara girmek, eti yeterince pişirmemek, hastalıklı hayvanlara yakın olmak ve dışkılarının bulaşması, deniz aşırı yabancı ülkelere aşı olmadan seyahat etmek, lağım suyuna maruz kalmak ve hayvancılıkla uğraşmak ile oluşmaktadır.

Hayvanların dışkısının olduğu yerde dolaşmamak, kirli zeminlerde çıplak ayak dolaşmamak, tuvalet sonrası elleri iyi yıkamak hastalığı engellemek için önemlidir. Paraziti olan kişilerin tuvalete girdikten sonra ellerini yıkamaması, temas ettiği alanlara yumurta bırakmasına neden olur. Bu yüzeye temas edildiğinde hastalık alınır. Bu nedenle, ellerinizi düzenli yıkamak ve çok zorunlu olmadıkça umumi tuvaletleri kullanmamak gerekir. Toprakların ilk 10-15 cm’lik derinliğinde bağırsak kurdu ve larvaları yaşabilmektedir. Bu nedenle, toprakla yapılan temasa dikkat edilmelidir.

Bağırsak paraziti tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Bağırsak paraziti çok kolay tedavi edilebilir. Genelde hastalara ilk olarak ilaç tedavisi yapılır. Bu ilaçlardan başlıcaları; benzimidazoller, ivermektin, prazikuantel ve probiyotik ilaçlardır. Bu ilaçların kullanılmasıyla iki hafta içinde bağırsak parazitleri temizlenmiş olur. Hastalığın tekrar etmemesi için, hastanın kişisel hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. Çok nadir olarak, parazitler sindirim sistemi dışında kalan bölgelere atlarsa cerrahi uygulama yapılabilir.

Bağırsaklardaki parazitlere karşı doğal bazı maddeler de vardır. Sarımsak, diken üzümü, anason, pelinotu, kaz ayağı, karaceviz, kıvırcık nane, karanfil, kekik ve zeytin yaprağı bağırsak paraziti tedavisinde etkilidir.

Beslenme önerileri;

Sarımsak, nar, pancar, papaya tohumu ve havuç parazitleri öldürmekte yardımcıdır.

Papaya ve balı bol su ile tüketmek, sindirim sistemini temizlemede etkilidir.

Bol lifli gıdaları tüketmek, şeker tüketmemek, bol su içmek, kahve ve alkol almamak, zerdeçal ve karanfili yemeklere eklemek, bol A vitaminli gıdalar almak parazitlere karşı iyi gelmektedir.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/bagirsak-paraziti-belirtileri-ve-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply