Bacak uyuşması neden olur ve tedavisi

bacaklarda uyuşma

uyuşması neden olur ve tedavisi

Bacak uyuşması sıklıkla bacağın üzerine oturulması kaynaklı oluşur. Fakat, sinir sıkışmaları, enfeksiyonlar, iltihaplar, travma ya da bel fıtığı kaynaklı oluşabilir. Bacak uyuşması hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Fakat, bazen tümör ya da kanser kaynaklı oluşabilir. Bacakta uyuşma yanında kuvvet kaybı, bağırsak kontrolü kaybı oluşursa hemen doktora gidilmelidir. İşte, bacak uyuşması nedenleri ve tedavisi;

Bacak uyuşması nedenleri

Kan dolaşımı zayıflığı

Arterler ve damarlarda düğümlenme, damarlarda pıhtılaşma, derin damar trombozu, aşırı soğukta kalma, damarlarda tıkanmalar kan dolaşımı zayıflığına neden olarak bacakta uyuşmaya neden olur.

Ortopedik nedenler

Kan akışını engelleyen oturma, kalça hasarı, kırıklar, sıkı sargı, alçı, dejeneratif disk hastalığı, el fıtığı ve osteoproz bacaklarda uyuşmaya neden olabilir.

Sinirlerin zarar görmesi

Diyabetik nöropati, ağır metal zehirlenmesi, tiroid hastalıkları, omurilik yaralanması ve tümörleri, aşırı alkol kullanmak, vitamin eksikliği, yetersiz beslenme sinirlere zarar vererek bacakta uyuşmaya neden olur.

Felç

Felç olunursa bacaklarda uyuşma yanında hareket kabiliyeti de biter.

MS hastalığı

Bacakların her ikisinde birden uyuşma oluyorsa bu MS hastalığına işaret eder. Bağışıklık sistemi hastalığı olan MS, vücudun kendi hücrelerine saldırmasıyla oluşur. Sinir sistemine saldıran hastalıkta, vücutta uyuşmalar görülür. Zamanla kalıcı şekilde oluşan uyuşmalar başta azdır.

Bacak uyuşması tedavisi

Zayıf kan dolaşımı başlıca bacak uyuşması nedenidir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmek günde en az 30 dakika kadar egzersiz yapmak gereklidir. Uyuşuk bacaklara sıcak kompres yapmak, kas ve sinirleri gevşeterek uyuşmayı alabilir. Uyuşuk bölgeye günde 1 kez sıcak su ile 10 dakika kadar kompres yapmak gereklidir.

Kan dolaşımını hızlandırmak için profesyonel masaj yaptırmak, uyuşan bacağı rahatlatmak için hareket ettirmek çok faydalıdır.

Kalsiyum, sodyum ve potasyum düzeyinin anormal olması bacaklarda uyuşmalara neden olur. B ve B12 vitamin eksikliğinde, bacak uyuşmasına neden olabilir. Bu durumda B vitamini ve C vitamini takviyesi almak gereklidir.

Ginkgo gibi bitkiler, bacaklarda uyuşmaya iyi gelir. Fakat, doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Çok sıkı kıyafetlerden uzak durmak, dizlerin altına yastık desteği koyarak uyumak, sigara ve alkolü bırakmak bacaklarda uyuşmaya iyi gelir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

One Response

  1. şevki uğur 19 Mayıs 2018

Leave a Reply