Ameliyat sonrası beslenme nasıl olmalıdır?


ameliyat sonrası beslenme

sonrası beslenme ve evde olan bakım sayesinde yaralar, dikiş yerleri çok çabuk iyileşir ve hasta kendini çok daha hızlı toparlar. Bu nedenle, sonrası beslenme çok önemlidir. sonrası protein, vitamin ve minerallere olan ihtiyaç çok daha fazladır. Bunun yanı sıra sonrası kabız olmamaya dikkat edilmelidir. İşte, ameliyat sonrası beslenme;

Ameliyat sonrası ne yenilmelidir?


Lifli besinler

Ameliyat sonrası hastalarda en olmaması gereken şey, kabızlıktır. Ameliyat sonrası kullanılan bazı ilaçlar, bağırsaklarda olan yararlı bakterilerin yok olmasına neden olabilir. Bu durumda başlayan kabızlık sorunu, ameliyat sonrası hastayı ciddi manada zorlamaktadır. Bu nedenle hastalardan ameliyat sonrası lifli gıda tüketmesi istenilir. Elma, portakal, muz, armut ve yeşil yapraklı sebzeler lifli gıdalara örnektir.


C vitamini

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayan C vitamini, ameliyat sonrası mutlaka alınmalıdır. Ameliyat sonrası kanda C vitamini düşer, ayrıca C vitamini cilt altında hızlı iyileşmeyi sağlayan kolajen dokuyu çalıştırır ve yaraların hızlı kapanmasına neden olur.

A vitamini

A vitamini protein kullanmak ve cilt hücresi geliştirmek için önemlidir. Balık yağı, kuzu ciğeri, peynir, havuç, ıspanak, tatlı patates iyi A vitamini kaynaklarıdır.

Çinko

Hasarlı dokuların hızla iyileşmesi için ameliyat sonrası takviye olarak verilir. Yumurta, balık, baklagiller, et, kümes hayvanları ve kepekli tahıllar çinko zenginidir.

Protein

Protein ameliyat sonrası beslenme sürecinin hızlanması için çok önemlidir. Fındık, soya, fasulye gibi bitkisel proteinler ameliyat sonrası önerilir.

Havuç, portakal, çilek, greyfurt, tatlı patates, ıspanak, dolmalık biber, kale, lahana, brokoli, yaban mersini, ananas, tavuk eti, hindi eti, yumurta, yoğurt, çavdar ekmeği, tam tahıllı buğday ekmeği, esmer pirinç, ceviz ve balık ameliyat sonrası yenilmesi tavsiye edilen gıdalardır.

Ameliyat sonrası, beslenmede sorunlar yaratabilir. Ameliyatın olduğu hafta iştahsızlık oluşabilir. İlk hafta bazen hasta sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmek zorunda kalabilir. Doktor ameliyat sonrası kullanacağınız ilaçları ve vitamin takviyelerini sizlere verecektir. İştahın açılmasından hemen sonra, taze sebze, meyve, protein kaynakları iyileşme sorununu ortadan kaldırır. Ameliyat sonrası kabızlık istenilmeyen bir durum olduğundan bol su ve lifli gıdalar tercih edilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor