Alerji belirtileri nelerdir alerji nedenleri

alerji

, bazı gıdalara, ortamlara karşı vücudumuzun aşırı tepkiler vermesidir. Hayvan tüyü, salyası, kepeği, polen, arı zehri, bazı gıdalar alerji yapabilir. Alerji yaratan bu maddeler, alerjen olarak bilinir. Alerji hemen ortaya çıkan bir durum değildir. Vücudumuz maruz kaldığı alerjenlere karşı antikor geliştirir. Ancak bu durumda alerji ortaya çıkar.

Alerji nasıl oluşur?

Alerji hemen oluşmaz. Öncelikle alerjenlere temas oluşur. Bir süre sonra, vücudumuz alerjeni hatırlar ve antikor geliştirir. Bu alerjide bir süreçtir ve sensitizasyon ismi ile bilinir.  Alerji küçük yaşlarda gelişebildiği gibi ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilirler. , solunum yolunda, sinüslerde, deride, sindirim sisteminde kendini belli edebilir. Bazı durumlarda hayatı tehlikeye bile atabilir.

Alerji belirtileri nelerdir?

belirtileri

Çok fazla görülen bir durumdur. Atopik dermatit, kaşıntı ile kendini belli eder. Kaşınan bölgede döküntüler, kırmızılık, kuru, küçük kabarcıklar hatta pullanma ile döküntü oluşabilir. Özellikle çocuklarda çok fazla rastlanan bir durumdur.

Besin alerjisi belirtileri

Besin alerjisi, kurdeşeni, şişlik, kaşınma ve deride kızarıklık ile alerjenin yenilmesinden bir süre sonra oluşur. Bazen, mide bulantısı, ishal, nefes almada zorluk, burun akıntısı, hapşırma ve baş dönmesi ile kendini belli eder. Dikkat edilmediğinde hasta anaflaktik şoka girebilir. Nefes alma zorluğu, deride döküntü, düşük kan basıncı başlıca belirtilerdir.

Alerjik rinit

Hapşırma, burun akıntısı, burun ve göz kaşıntısı, burun tıkanıklığı başlıca belirtileridir.

Astım

Astımda kuru öksürük vardır. Alerjenler veya egzersiz yapıldığında öksürük artar. Bazı hastalarda öksürük sadece geceleri oluşur. Soğuk hava astımı tetikleyebilir. Hırıltılı solunum astımın bir diğer önemli belirtisidir. Çoğu astımlı hasta nefes almada zorluk yaşar. Nefes darlığı ve göğüs sıkışması başlıca astım belirtileridir.

Böcek ısırması

Arı sokması, böcek ısırıkları alerjiye neden olabilir. Hapşırma, sızı, kan basıncı düşmesi, nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, öksürük, anksiyete başlıca belirtileridir. Hatta pek çok hasta, aşırı duyarlılıkla anaflatik şoka girebilir.

İlaç alerjileri

Pek çok insan özellikle penisiline karşı alerji geliştirir. Dilde, dudaklarda, yüzde şişmeler, deride döküntü, kaşıntı ortaya çıkabilir.

Alerji teşhisi nasıl koyulur?

Birinci dereceden yakınızda alerjisi olan varsa doktorlar testler yapmak isterler. Bu testler, kan testi, deri prik testi ve yama testidir. Kan testinde kanda oluşan antikorlar ölçülür. Deri testinde alerjenlere derinin verdiği tepki ortaya çıkar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply