İlaçsız tüp bebek tedavisi hakkında 10 bilgi

ilaçsız tüp bebek tedavisi ıvm

Bebek sahibi olmak isteyen birçok anne ve baba adaylarının merak ettiği birçok soru vardır. Bunlardan biri de ilaçsız tüp bebek tedavisi olup, sizlere 10 maddede ilaçsız tüp bebek tedavisi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

1- İlaçsız tüp bebek nedir?

Standart tüp bebek tedavisinde yumurtalar istenen büyüklüğe ulaştıktan sonra toplanır ve işlem yapılır. İlaçsız tüp bebek () tedavisinde, yumurtaların tamamıyla büyümesi beklenmez, laboratuar koşullarında büyümesi tamamlanır. Buradaki amaç; yumurtaların olgunlaştırılmasında kullanılan ilaçların zarar verebileceği adayların, tedavilerini ilaçları kullanmadan sürdürmeleri ve korunmalarına destek olmaktır.

2- IVM’yi kimler tercih etmeli?

Bazı anne adaylarının, tedavide kullanılan bazı ilaçlara karşı hassasiyetleri olabilmektedir. Bunun neticesinde de karında ve akciğerlerde sıvı birikmesi sorunu ile karşılaşılmıştır. IVM daha çok bu hassasiyeti bulunan Polikistik over sendromlu hastalar tarafından tercih edilir. Ayrıca endometriozis hastaları, ilaçlara tepkisi az olan hastalar ve erkek kısırlıklarında da tercih edilir.

3- IVM’nin avantajları nelerdir?

Tedavi kolaylıkla gerçekleştirilmekte,

8-10 gün gibi kısa bir tedavi süresi vardır,

Yan etkileri yoktur,

Ciddi risklere zemin hazırlamaması,

Klinik ziyaret sayısı 1-2 defadır,

Enjeksiyon sayısının azlığı ( 2-3 kez)

Kan alma işleminin yapılmaması.

4- Yumurtalar ilaç desteği olmadan nasıl elde edilmektedir?

IVM’de ilaç kullanılmadığı için, anne adayının adet döneminde ürettiği yumurta hücreleri toplanmaktadır. Uygun şekilde yumurtaların yerleştirilmesi sağlanmaktadır. Sonrasında yumurta hücresi babadan alınmış olan sperm ile döllenme işlemine alınır. Bu döllenme işlemi, mikroenjeksiyon yönteminin desteği ile gerçekleştirilmektedir.

5- IVM kimlere uygulanmaz?

İlaçsız tüp bebek tedavisi, bugün itibariyle yaşı büyük ve riskli gruptaki kişilere uygulanamamaktadır.

6- IVM’nin başarı oranı nedir?

İlaçsız tüp bebek tedavisinin yapılan uygulamalar baz alındığında, başarı oranı yaklaşık %30 dolaylarındadır ve bu oran kabul edilebilir bir düzeydir.

7- IVM’nin uygulama süresi nedir?

İlaçsız tüp bebek tedavisinde uygulama 8-10 gün içinde yapılabilmektedir. Bu zaman diliminde anne adayları tüp bebek merkezine yalnızca 1-2 kez gelmektedirler.

8- ne kadar?

IVM ile klasik tüp bebek tedavisi arasında maliyet bakımından belirgin bir fark yoktur. İlaçsız bir uygulama olmadığı için ilaç masraflarında %90’lık bir avantajı vardır.

9- IVM ülkemizde tercih ediliyor mu?

IVM, ülkemizde ve dünyada az sayıda tüp bebek merkezince ya da saplık kurumunca uygulanmaktadır. Tam olarak yaygınlaşmamış durumdadır.

10- IVM’nin dezavantajı var mıdır?

IVM’de istenen kalitede yumurtaların elde edilmesi bazen çok zor olmaktadır. IVM ile elde edilen hamilelik oranları %30 civarındadır ve bu oran tüp bebek tedavisinde makul bir düzeydir. Klasik tüp bebek tedavisine göre yalnızca bir miktar daha az başarı oranı vardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply