Yanıklara ilk müdahale nasıl yapılır

yanıklara ilk müdehale nasıl yapılır

Yanık tedavisinde ilk yardım: Yanıklar vücudun tamamını kaplayan derinin kimyasal veya sıcak bir temas ile etkileşim sonucu bozulması durumudur. Yanık sadece sıcak etkileşimde meydana gelmez, kimyasal yanıklar, sıcak sonucu oluşan yanıklar, inhalasyon yanıklar olarak çeşitlere ayrılmaktadır.

Yanıklar yanık olma durumuna göre derecelendirilirler, 1.derece yanık güneş yanıklarıdır ve genellikle evde tedavisi uygundur.

2. derece yanıklarda ise genellikle su toplayan keseler oluşmaktadır, yanığın ilk meydana gelmesi anında, temiz su ile yıkayarak ilk tedavisini yapmak gerekiyor, böylece yanığın derinleşmesine engel olunmuş oluyor.

3. derece yanıklarda ise, kas ve yağ dokusunu sarmalayan kemiklere kadar ilerlemiş olan yanık türüdür, en ağır yanık olarak düşünülebilir.
3. derece yanıklarda, yanık olan bölgeye cilt nakli gerekebilir, sinirler alındığı için ağrıyı hissetmek bile zor olabilir, bu gibi durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

3. derece yanıklar kas ve yağ dokusunu içine alan kemiklere kadar ilerleyen yanıklardır. Bu yanıklarda vücudun başka yerlerinden o bölgeye cilt nakli gerekebilir. 3. derece yanıklarda sinirler yandığı için ağrı dahi hissedilmeyebilir. 3. derece yanıklarda mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekir.

Leave a Reply