Wbc Normal Değerleri, WBC yüksekliği ve düşüklüğü

Lökosit nedir? Wbc Normal Değerleri, WBC yüksekliği ve düşüklüğü nedenleri tedavisi hakkında bilgi: İngilizcede beyaz kan hücresinin kısaltması olarak kullanılan WBC veya lökosit, bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından biridir. İnsan vücudunda virüsleri, bakterileri ve iltihapları önleyerek enfeksiyonlara karşı korunma sağlamaktadır. Yazımızda, WBC lökosit nedir, yüksekliği ve tedavisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

WBC Lökosit nedir?

Lökosit (WBC), beyaz kan hücreleridir. Kemik iliği vasıtasıyla oluşturulmaktadır, fakat tüm kan dolaşımında görülmektedir. İnsan vücudunda 5 lökosit çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Nötrofiller, lenfositler, monositler, eozinofiller ve bazofiller olarak adlandırılmaktadır. Beyaz kan hücreleri, her insanda farklı oranlarda bulunur. Nötrofiller %45-75, Lenfositler %20-40, Eozinofiller en fazla %7 kadar, Bazofiller en fazla %3 kadar ve monositler de %1-10 oranlarında yer alırlar.

Olması gereken normal WBC Lökosit değerleri;

  • 15 günlük – 1 aylık bebekler; 5.000 – 20.000
  • 2 – 5 aylık bebekler; 5.000 – 15.000
  • 6 – 12 aylık bebekler; 6.000 – 11.000
  • 2 yaşındaki çocuklar; 5.000 – 12.000
  • 3 – 5 yaş arası çocuklar; 4.000 – 12.000
  • 6 – 11 yaş arası çocuklar; 3.400 – 10.000
  • 12 – 15 yaş arası çocuklar; 3.500 – 9.000
  • Yetişkinler; 3.500 – 10.500 WBC lökosit değerlerine sahiptirler.

Gerekenden daha yüksek veya daha düşük WBC lökosit değerinin temelinde başka bir hastalığın olma ihtimali vardır. Bir tek türe ait lökosit değerlerinin, diğer bir tür lökosit değerlerinden farklılık göstermesi ya da anormalliği bir hastalığın habercisi olabilir.

WBC lökosit yüksekliğinin nedenleri;

WBC lökosit seviyelerindeki yükseklik, daha çok vücuttaki bir enfeksiyonla savaşmak için üretilen fazlalık beyaz kan hücrelerinden dolayı, beyaz kan hücrelerini arttıran ilaç kullanımından, aşırı miktarda beyaz kan hücresi oluşturan kemik iliği veya bağışıklık sistemi hastalıklarından olabilmektedir.

WBC lökosit yüksekliğinin spesifik nedenleri olarak; akut miyeloid lösemi, akut lanfoblastik lösemi, kronik lenfoblastik lösemi, kronik miyeloid lösemi, alerjiler, epinefrin gibi bazı ilaçlar, miyelofibroz, enfeksiyonlar, polistemiya vera hastalığı, tüberküloz, romatoid artrit, sigara kullanımı ve aşırı stres sayılabilir.

WBC lökosit yüksekliğinde tedavi;

Gerçekleştirilen testlerden sonra WBC lökosit seviyelerinizin yüksek olduğu ortaya çıkarıldığında, doktorunuzun belirlediği tedavi yöntemlerini uygulamalısınız. Bunun haricinde beslenmenize dikkat edip yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler lökosit yüksekliği tedavisinde sizlere yardımcı olacaktır.

Sigara içiyorsanız, ilk olarak sigarayı bırakmanız çok iyi bir başlangıç olacaktır. Eğer hayatınızda size gerginlik veren ve stresli olmanıza yol açan birileri varsa, mümkünse onları hayatınızdan çıkarın. Fazlaca spor ve egzersiz yapan biriyseniz, lökosit değerleri bu nedenle yüksek olabilir. Bu nedenle spor yaptıktan sonra hafif esneme hareketleri ile vücudunuzu rahatlatmalısınız. Şayet sürekli olarak bir ilaç kullanımınız varsa ve bu ilacın lökosit değerlerinizi etkilediğine inanıyorsanız, doktora danışın ve gerekirse ilacınızın değiştirilmesini sağlayın.

Kaynak: Bu yazı, mailce.com/wbc-lokosit-nedir-yuksekligi-neden-olur-tedavisi-nasildir.html kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply