Varikosel (Testiste damar genişlemesi) belirtileri ve tedavisi

varikosel nedir

Varikosel (Testiste damar genişlemesi) belirtileri ve tedavisi: Varikosel, bacaklarda oluşan varislerin testis damarlarında oluşmasına verilen isimdir. Testislerde olan kirli kanı taşıyan toplardamarlarda varislerin oluşmasıdır. Erkeklerde %10-15 oranında karşılaşılan bir durumdur. Genelde çocuk sahibi olamayan erkeklerde sıklıkla varikosel bulunur.

Erkek testisleri, vücuttan 2 derece daha serin olmak zorundadır. Bu sayede sağlıklı üretimi yapılır. Fakat, varikoselde kan toplardamar içinde birikim yaparak ortamı ısıtır. Bu nedenle erkeklerde üretimi bozulur, kalitesi düşer. Varikosel bu nedenle en güçlü kısırlık nedenidir.

Varikosel genelde ergenlik dönemi ile kendini belli eder. Testislerde bulunan toplardamarın içinde oluşan varisler kaynaklıdır. Bu varisler damarda tıkama yaparak, basınç yaratır. Artan basınç kaynaklı sperm üretimi aksar. Varikosel, sperm hücrelerini direk olarak etkilediğinden kısırlığa neden olur.

Varikosel belirtileri

Bazen kasığa vuran ağrı ve testiste çekilme hissi yaratır. Ayakta uzun kalındığında ağrı artar fakat yatıldığında azalır. Genelde hasta bu şikayetler ile doktora gider ve elle muayenede kıvrımlaşan damarlar hissedilir. Varikosel genelde çok belirti veren bir hastalık değildir. Farklı hastalıkların tedavisinde tesadüfen ortaya çıkar. Varikosel teşhisi doppler ultrasonografi ile koyulur. Erkeklerde kan akışını yavaşlatması ve geri akım yaratması nedeni ile kısırlık yapar. Bu nedenle bir üroloji uzmanına başvurmak gereklidir.

Varikosel tedavisi

Varikosel hastalarında, hasta eğer çocuk sahibi olmak istiyorsa hemen mikrocerrahi varikosel ameliyatı uygulanır. Bu ameliyat ile hasta %80 oranında düzelir. Ameliyat sonrası rahatlıkla çocuk sahibi olabilir. Varikosel, ameliyat sonrası kendini tekrar etmez. Fakat, hasta çocuk sahibiyse ve tekrar çocuk istemiyorsa sadece takibe alınır.

Varikosel ameliyatı sonrası ameliyat başarısını kavramak için bir süre beklenmelidir. Yaklaşık ameliyat sonrasında 3 ay içinde yapılan spermiogram ameliyatın başarısını belli eder. Fakat, varikosel ameliyatı sonrası spermlerde olan düzelmeler %60-70 oranında başarılı sonuçlar verir. Özetle iyi bir mikrocerrahi uygulaması ile varikosel rahatlıkla düzelebilen bir hastalıktır. Bu ameliyatlar ürologlar tarafından yapılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply