Üzüm çekirdeğininin mucizevi faydaları

Üzüm çekirdeğininin mucizevi faydaları 1

Hemen herkesin severek tükettiği bir meyve olan üzümün faydaları saymakla bitmez. Bundan dolayı da oldukça fazla tüketilmektedir, ancak daha çok çekirdekleri yenmez. Üzümü çekirdeğini ayırıp yiyenlerdenseniz hata ediyorsunuz. Çünkü çekirdekleri en ölümcül hastalıklarda bile tedavi edebiliyor ve mucizevi etkiler gösterebiliyor. Yazımızda, bu tedavi edici çekirdeklerle ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Tam bir şifa kaynağı olan üzüm çekirdekleri vücut güzelliğinden tutun da genç görünmeye, kilo vermekten göz sağlığına kadar birçok fayda sağlamaktadır. Üzüm çekirdeği, alternatif tıbbın vazgeçemediği, aynı zamanda ilaç endüstrisinin de kullandığı doğal besinlerdendir.

Kansere karşı koruyucu:

Çok güçlü bir kanser karşıtı bileşen olan üzüm çekirdekleri, dünyada bilinen tüm meyvelerden daha güçlüdür.

Üzüm çekirdeği özü, kemoterapi tedavilerine nazaran çok güçlü olup, gelişmekte olan kanser hücrelerini öldürebilmektedir.

İlerlemiş kanser vakalarında da kanserli hücreleri yok etme etkisine sahip olan üzüm çekirdeği özü şöyle kullanılmaktadır;

Geleneksel kemoterapi tedavilerine direnç gösterebilen kanserli hücreler, üzüm çekirdeği özünün hedefidir. Üzüm çekirdeği özü, mevcut sağlıklı hücrelere herhangi bir zarar dahi vermemektedir. Diğer bir ifadeyle, sağlıklı olan hücrelere dokunmaksızın kanserli hücreleri hedef alıp öldürmektedir.

Kanser hücrelerinin bazısı tıbbi müdahalelere ve ilaç tedavilerine karşı direnç göstermektedir. Üzüm çekirdeği özü, işte bu direnç gösteren kanserli hücreleri bile kolaylıkla öldürebilmektedir.

Üzüm çekirdeği karşımı:

Kullanılacak malzemeler;

1 bardak üzüm çekirdeği,

1 adet cam kavanoz (kapaklı)

1 adet temiz havlu

Hazırlanışı;

İlk önce üzüm çekirdekleri yıkanır. Sonrasında üzüm çekirdekleri bir havlunun içine alınarak kurutulur. Peşinden 2-3 gün süreyle iyice kurumasını sağlamak amacıyla açık havada bekletilir. Kurutmaya bırakılan üçüncü gün, bütün üzüm çekirdekleri dövülerek ezilir ve kapaklı bir cam kavanoza alınır. Muhafaza etmek için serin bir yerde tutulmalıdır.

Kullanımı;

Üzüm çekirdeğinden elde edilen toz günde 2-3 defa tüketilmelidir. Tüketirken bir bardak su veya meyve suyunun içine bir yemek kaşığı üzüm çekirdeği tozu eklenir. Daha sonra iyice çalkalanır ve tüketilir. Bu uygulamayı üç ay süreyle yapın ve daha sonra iki ay kadar ara verip devam edin.

Üzüm çekirdeği faydaları nelerdir?

  • Saç dökülmelerinin önüne geçer:

Üzüm çekirdeği, saç sağlığı açısından pek çok fayda sağlamaktadır. Saçların güçlenmesini sağlar ve dökülmesinin önüne geçer.

  • Antioksidandır:

Proantisiyanidinler ve tokoferol gibi fenolik olarak isimlendirilen elementler açısından oldukça zengin olan üzüm çekirdeği, vücudumuz için çok iyi bir antioksidandır. Serbest radikallerden koruma sağlar, organların ve dokuların bu elementlere karşı korunmasına katkı sağlamaktadır. C ve E vitamini ile birlikte beta karoten sayesinde etkisi vücutta yaklaşık üç gün kadar devam etmektedir. Dolayısıyla zararlı elementlerle çok etkili şekilde mücadele etmektedir.

  • Gözlere iyi gelir:

Üzüm çekirdeği E vitamini bakımından çok zengindir. Bu sayede gözlerin çok daha keskin görmesine katkı sağlar. Ayrıca bilgisayar ve televizyon gibi ekranlar karşısında uzun süre geçirmekten kaynaklanan göz yorgunluklarına karşı da etki göstermektedir.

  • Çevre kirliliğinin zararlı etkilerine karşı etkili:

Üzüm çekirdeği tüketmenin, çevre kirliliğine maruz kalan vücudu koruduğu hatta sigara gibi tütün mamullerinin zararlarına karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, yaşanan stresin etkilerini minimuma indirmektedir.

  • Cilt sağlığına iyi gelir:

Genç ve sağlıklı bir cildiniz olsun istiyorsanız mutlaka üzüm çekirdeği tüketmelisiniz. Üzüm çekirdeğinde yer alan kalojen ve resveratrol bileşenleri, mimik çizgilerinin azaltılmasında ve yaşlanmaya karşı mücadelede çok önemli görev üstlenmektedir.

  • Kanı temizler ve kan dolaşımını hızlandırır:

Üzüm çekirdeği tüketenlerin kan dolaşımları hızlıdır, bu sayede pıhtılaşmanın önüne geçer ve Tansiyonun da dengelenmesini sağlar.

  • Anti-bakteriyel:

Üzüm çekirdeğinin iltihap sökücü ve anti-bakteriyel özellikleri de bulunmaktadır. Bu sayede iltihaplanma ve enfeksiyon tedavisinde etkisi oldukça yüksektir. Egzama, kireçlenme, sinüzit, cilt sorunları, gastrit, kolit ve idrar yolu enfeksiyonları gibi bazı hastalıklarda tedavi edici özellik taşımaktadır. Ayrıca bağırsakların temizlenmesinde de fayda sağlamaktadır.

Kaynak: yemek.mynet.com/en-olumcul-hastaliklari-bile-tedavi-eden-cekirdekler-1171723

One Response

  1. Mehmet AKIN 14 Mayıs 2018

Leave a Reply