Tırnak morarması nedenleri ve tedavisi


tırnak morarması

Tırnak morarması nedenleri ve tedavisi

Tırnak morarması, tırnak yatağında olan derinin renk değiştirmesi ile ortaya çıkmaktadır. Çünkü, tırnak saydam olduğundan hemen dışarıdan anlaşılır. Tırnak morarmasının pek çok nedeni olabilir, tırnağın sıkışması, travmalar, tırnak mantarı, tümör kaynaklı olarak oluşabilir. İşte, tırnak morarması nedenleri ve tedavisi;


Tırnak morarması nedenleri

Darbeler


Tırnakların altında olan kanamalarda tırnak altlarında morarmalar ortaya çıkar. Parmaklara alınan darbeler, sıkışmalar başlıca kanama nedenleridir. El ve ayak parmaklarının sıkışması, sert cisimle parmaklara alınan darbeler, ayak parmaklarına sert cisim düşürmek, spor yaparken ya da yürürken dar ayakkabı ile yürümek, hareket etmek başlıca tırnak morarması nedenleridir.

Tırnak mantarı

Tırnakta renk değişimlerine neden olan tırnak mantarı, tırnak morarmasına neden olur. Yoğun sarı, mor renk ve tırnakta kalınlaşma tırnak mantarını gösterir.

Tümörler

Tırnak altında oluşan tümörler oluşabilir. Uzayan tırnakla birlikte morarma ileriye doğru ilerlemiyorsa tümör var denilebilir.

Diğer nedenler

Gümüş zehirlenmesi, Wilson hastalığı(vücutta bakır birikimi), Raynoud hastalığı (aşırı soğukta kalma ile parmaklarda olan morarmalar), seprisemi, siyanoz, astım, anfizem, KOAH, kronik bronşit, anemi başlıca tırnak morarması nedenidir. Fakat, saydığımız hastalıklardan sadece tırnak morarması varsa endişe edilmemelidir. Oksijen yetersizliği ve kan sorunları ile birlikte görülebilen bu hastalıklarda sadece tırnak morarması bir belirtidir.

Tırnak morarması tedavisi nasıl yapılır?

Tırnak morarmasında, tırnağın uzaması ile mor olan kısımlardan kurtulunur ve geride sağlıklı tırnak oluşur. Tırnak morarmasında;

Soğuk kompres

Darbe ya da travma sonrası şişmeyi ve morarmayı engellemek için soğuk kompres yapılır. 1-2 saatte bir defa 15 dakika kadar buz uygulaması yapılmalıdır.

Dekompresyon (delme)

Tırnak morarmasında, tırnak yatağında oluşan kan birikimini atmak için doktorlar o bölgede minik bir delik açarlar. Bu durumlarda sinirlere yapılan baskı hafifler ve morarma, ağrı azalır.

Tırnağın alınması

Morarma tırnakta çok genişlemişse, tırnağın bir kısmı ya da tamamı alınabilir. 1-2 ay içinde tırnak eski haline döner veya yenisi çıkar.

Melanoma tedavisi

Cerrahi bir işlem ile tırnağın yatağında olan tümör alınır.

Tırnak morarması tedavisinde altında yatan nedenin bulunması ve tedavinin planlanması gerekmektedir. Bronşit, astım, kalp hastalığı tırnak morarmalarında uzun süren tedavi uygulanır. Mantar kaynaklı olan morarmalarda mantar ilaçları ile tedavi yapılmalıdır. Sağlıksız olan ayakkabı seçimi kaynaklı morarmalarda mümkün olduğunca ortopedik ayakkabı seçimi yapılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor