Tıp Dünyasının Emrinde Olan 5 Mucize Bitki ve Faydaları


meyan kökü tıbbın emrindeki bitkiler

Doğanın armağanı, tıbbın emrinde olan 5 ilginç bitki: Bitkiler, on binlerce türüyle dünyadaki canlılar aleminin en önemli parçalarından biridir. Farklı floralarıyla hemen her koşulda ve iklimde yetişen bitkiler, ekolojik dengenin temelinde yatmaktadır. Bitkiler, çevremizi güzelleştirdiği gibi eski çağlardan bu yana tıbbi amaçlı da kullanılmaktadır.

Günümüzde alternatif tıp ya da geleneksel tıp denen yöntemlerin tümü bitki temellidir. Modern tıpta geliştirilen ilaçların temelinde de yine bitkiler yer almaktadır. Tüm bu geçekleri unutup doğanın sunduğu bu olağanüstü bitkileri görmezden gelip onlara haksızlık ettiğimiz de bir gerçektir.

Önyargılı yaklaşmadan, günümüzün modern tedavi yöntemlerine destek sağlayan mucizevi bitkileri tanımaya hazırlanın. İşte, tıbbın emrindeki 5 bitki;


çin melekotu

 


 

1- Çin Melekotu Bitkisi ve Faydaları

Bilimsel adı Angelica Sinensis olan Çin Melekotu, kadınlara özel mucizevi bir bitkidir. Kadınlardaki regl düzensizliklerine, menopoz belirtileri ve jinekolojik bazı rahatsızlıklara karşı destekleyicidir.

Çin Melekotu, regl dönemi süresince östrojen hormonunu dengelemekte, dolayısıyla da depresiflik, ağrı ve krampları azaltmaktadır. Ayrıca menopoz dönemindeki ani sıcak basmalarını ve üşümeleri, gerginlik ve yorgunluğu hafifletmektedir.

İçeriğindeki A, B12 ve E vitaminleri nedeniyle IgE antikorlarını baskılamakta, sonucunda da toz ve polenden kaynaklanan bahar alerjilerini önlemeye yardım etmektedir. Ayrıca kaygı, endişe ve tedirginlik gibi anksiyete bozukluklarının tedavisinde de hastayı rahatlatıcı etkiye sahiptir. Kan pıhtılaşması sorunu olanların zencefil veya sarımsakla birlikte Çin Melekotunu tüketmelerini tavsiye ederiz. Ancak yine de doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

mabet ağacı

2- Mabet Ağacı – ve Faydaları

Bu bitki hem hafızayı güçlendirmekte, hem iltihabı kurutmakta hem de regl öncesinde gerginlik sendromunu ortadan kaldırmaktadır. İnsanın zeka gelişimine katkı sağladığı bilimsel araçtırmalarla kanıtlanan bu bitkinin yaprakları, Alzheimer’ın belirtisi olan hafıza kaybı riskini düşürmektedir. Mabet ağacı olarak ya da Çin Yelpaze Çamı olarak bilinen bu bitki, dünya üzerinde yaşayan gerçek bir fosil gibi. Yaklaşık 270 milyon yıllık bir geçmişi olan Mabet ağacı unutkanlığı rafa kaldıran bir bitkidir. Dinozorlar zamanından gelen bu ağaç en etkili antioksidanlar olan flavonoidler barındırmaktadır.

Bu ağacın yaprakları 40 farklı yararlı bileşen içermektedir. Ginkgo Biloba’nın kan inceltici özelliği bulunmaktadır ve besin takviyesi olarak alınabilir. Besin takviyesi olarak alınırken yüksek tansiyon, epilepsi ilaçları, antidepresan ve karaciğerde işlenen ilaçlarla beraber alınmamalıdır. Aşırı tüketilmesi durumunda mide ve baş ağrısı yapabilmektedir.

çarkıfelek

 

3- Çarkıfelek Bitkisi ve Faydaları

Uyku sorunu yaşayanlar ve stresle iç içe olanlar için bu bitki mucizevi bir etkiye sahip. Güney Amerika menşeli bir bitki olan çarkıfelek, hem görüntüsüyle hem de lezzetli meyveleriyle çok sevilmektedir. Daha çok çay formunda tüketilen Çarkıfelek imsomnia (uykusuzluk), histeri, epilepsi, zona, Parkinson gibi hastalıkların yanı sıra menopoz belirtilerini de azaltmaktadır. Kan inceltici özelliği de bulunan bu bitkinin sakinleştirici ilaçlarla beraber kullanılmaması gerekmektedir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de tüketilmemelidir. Bu gruplara dahil değilseniz her gece yatmadan 15-20 dakika kadar evvel çay olarak bir fincan içebilirsiniz. Bu sayede rahat bir uyku uyur sabah dinç ve enerjik kalkabilirsiniz.

krizantem

4- ve Faydaları:

Migrene karşı yeni bir silah diyebileceğimiz Krizantem’in yaklaşık 30 farklı türü var. Burada bahsettiğimiz türü migren kaynaklı mide bulantısı ve ışık hassasiyeti olanlar için oldukça etkili bir şifa niteliği taşımaktadır.

Krizantem, yüksek tansiyonun ve migrenin yol açtığı kılcal kan damarları spazmlarını azaltmaktadır. Amerikalı botanikçi James A. Duke, krizantemin migrene karşı 7 gün süreyle düzenli kullanılması durumunda, atakların giderilebileceğini belirtmektedir.

meyan kökü

5- Meyan Kökü Bitkisi ve Faydaları:

Meyan Kökü, üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı en etkili bitkidir. Eski Mısır’da Firavunların bile kullandığı şifa kaynağıdır. İçeriğinde yer alan glikrizin, asparajin ve flavonoidler çok kuvvetli antioksidanlardır.

En etkili formu çaydır. Meyan Kökü çayı bronşit, astım, boğaz ağrısı, vitiligo, alerji, bağırsak ve mide ülserine çok iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemindeki interferonları tetikleyen Meyan Kökü özütü, hepatit ve veremde alternatif tedavi olarak kullanılabilir.

Normal şekerden 50 kat daha tatlı bir yapısı olan Meyan Kökü çayını tüketirken ilave şeker eklenmemelidir. Meyan Kökünü, yüksek tansiyonu ve diyabeti olanların kullanmamaları özellikle tavsiye edilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 Oy, Ortalama puan: 4,67 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor