Preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi) nedir?

gebelik zehirlenmesi

Gebelik zehirlenmesi aslında zehirlenme değildir. Gebelikte tansiyonun çok yükselmesi ile oluşan bir tablodur. Tıp dilinde ismi olan bu hastalıkta vücutta ödem, idrarda fazla protein atımı ve yüksek tansiyon vardır. İşte, gebelik zehirlenmesi ;

Preeklampsi hafif ve şiddetli olarak iki şekilde oluşur. Hafif preeklampsi, tansiyonun 14/9 olduğu durumndur, şiddetli preeklampsi ise, tansiyon 16/11 üzerinde ve idrardan protein atımı yüksektir. Şiddetli preeklampside karaciğer testlerinde yükseklik, trombosit azalması, baş ağrısı, görme bulanıklığı vardır. Hafif olan tabloda gebe, takibe alınır ve hamilelik kalır. Şiddetli olanda, gebelik sonlandırılır.

Preeklampsi riski taşıyanlar kimlerdir?

Anne yaşının 35 yaş ve üzeri olması,

İlk gebelik,

Önceki gebelikte preeklampsi geçirenler,

Gebelik öncesi hipertansiyonu olanlar ve kronik hipertansiyon,

Çoğul gebelik, tip 1 diyabet, böbrek hastalıkları,

Şişmanlık, bağışıklık sistemi sorunları,

Pıhtılaşma bozukluğu, anne adayında antifosfolipid antikor sendromu olarak sayılır.

Gebelik zehirlenmesi tüm gebeliklerin yaklaşık %5-10’u aralığındadır. Yaklaşık 4’de biri tehlikeli ve şiddetli preeklampsi geçirir. Gebelik zehirlenmesi geçiren anne adayında aşağıdaki değişimler oluşur.

Böbreklerde lezyonlar, plazma kreatinin düzeyi artışı, böbrek kan akımı azalır, hemolitik anemi, damar içi sıvı azalır, plazma onkotik basıncı azalır, kan hacmi azalır, görme bozukluğu meydana gelir.

Gebelik zehirlenmesi ile birlikte, bebek ile anne adayı arasında olan besin alışverişinde yetmezlik oluşur.  Bebeğe az kan ve oksijen gitmeye başlar. Bu durumda plasenta erken ayrılır ve bebek anne karnında ölebilir. Bu nedenle gebelik zehirlenmesi ciddi bir hastalıktır kesinlikle tedavi edilmelidir. Anne adayı, preeklampsinin tekrar olmaması için kilo vermelidir. İkiz gebelikler her zaman risk içerir, dengeli beslenmek, stresten uzak durmak, düzenli uyku gebelik zehirlenmesinin tekrar etmemesi için önemlidir. Önceki hamileliğinde preeklampsi geçiren gebelerde tansiyon takibi ve kan tahlilleri düzenli olarak yapılmalı ve gebe takibe alınmalıdır.

Leave a Reply