Omega 3 ve zihin sağlığı üstündeki 3 önemli etkisi


omega3

Omega 3 bir yağ asididir. Vücut tarafından üretilmez ve dışarıdan yiyeceklerle alınması gerekir. Omega 3 yağ asidi içinde ve doymamış yağ asitleri vardır. Vücutta enerji üretilmesine katkı veren omega3, zihinsel gücü arttırır, kalp, şeker, tansiyon, romatizma, migren ve cilt sağlığı için gereklidir.

Omega 3 yağ asidi açısından en zengin yiyecekler balıktır. Anne sütünde de bol miktarda bulunduğundan bebeklere anne sütü verilmesi çok önem taşımaktadır. Kalp hastalıklarında en büyük faydası, kötü kolesterolü düşürüp, iyi kolesterolü yükseltmesidir. Ayrıca trigliserid denilen yağın depolanmış hali de omega 3 yağ asidi sayesinde engellenir. Böylece kalp ve damar sağlığını korumaktadır.  Kanın pıhtılaşmasını önlemesi sayesinde damarlarda daralmaya da engel olur.


Omega 3 ile Hafıza ve performans

Omega 3 yağ asitleri, dışarıdan besinlerle alınmalıdır çünkü vücut tarafından üretilemez.  En zengin olan kaynakları balıklardır. Bitkisel olarak kanola yağı, soya fasulyesi, ceviz ve keten tohumu da başlıca kaynağıdır.  Beynimizde çalışan ve hafıza, hareket kaynağı olan bölge omega 3 yağ asidinden oluşmaktadır. İşte, bu nedenle takviye olarak alınan omega 3 yağ asidi, bu bölgeye ciddi manada destek verir. Bitkinlik, zayıf hafıza, ruhsal çöküntüler, depresyon gibi tüm olaylar omega 3 eksikliği ile oluşur.

Omega 3 ve Vücutta iletişim

Vücudumuz beynimizi sürekli olarak beslemektedir. Omega 3 yağ asidi ile beslenen bir beyin,  beyin hücreleri etrafında koruyucu kılıflar üretir. Bu sayede, beyin kalp, deri ve diğer organları denetleme ve düzenleme konusunda tam kapasite çalışır. Bu nedenle omega 3 yağ asidi sadece beyin değil tüm vücut için kullanılmalıdır.


Zihinsel fonksiyonların kaybının engellenmesi

Bunama, Alzheimer gibi hastalıklarda omega 3 eksikliği vardır. Bu hastalıklardan uzak kalmak için, omega 3 yağ asidi bol miktarda alınmalıdır.

Omega 3 yağ asidi ile kanser arasında bir bağlantı vardır. Kanserde, kötü huylu hücreleri, bağışıklık sistemi tarafından kontrol altına alınmaya çalışılır. Bağışıklık sistemi omega 3 yağ asidinden güç alırsa bu çok daha kolay olmaktadır. Göğüs, prostat ve kolon kanseri omega 3 yağ asidinin etkili olduğu kabul edilir. Diyabet hastalarında, omega 3 yağ asidi insülinin gücünü arttırır. bu nedenle düzenli olarak omega 3 yağ asidi almak gereklidir. kapsül olarak da alınabileceği gibi haftada 2-3 kez balık yemekte omega 3 yağ asidi alımı için yeterlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor