Menenjit aşısı nedir, menenjit aşısı ne zaman yapılır?

Menenjit hastalığına karşı karma aşı ile birlikte yapılan menenjit aşısı, artık tek başına da uygulanmaktadır. Menenjit hastalığı tiplerine bağlı olarak farklımenenjit aşıları bulunmaktadır. Bu aşılar, karma aşı türlerinden farklı bir aşıdır. Yazımızda, menenjit aşısı ve ne zaman yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Menenjit aşısı nedir?

Menenjit aşısı, menenjitten korunma amacıyla uygulanan aşı türlerinden biridir. Karma aşı ile yapılırken artık tek başına da uygulanmaya başlanan bir aşıdır. Karma aşılar, mikrobik menenjit hastalığından korunma sağlamaktadır. Fakat meningokok menenjit mikrobunun yol açtığı menenjit hastalığına karşı bir etkisi yoktur. Bu mikrobun neden olduğu menenjit çok daha ağırdır ve tehlikeli olabilmektedir.

Meningokok menenjit mikrobundan kaynaklanan bu durumda, vakaların yaklaşık %20’sinde ölüm riski oluşabilir. Bu menenjit türü, genellikle 5 yaş altı çocuklarda ve 15-20 yaş aralığındaki gençlerde etkili olmaktadır. Okul gibi kalabalık ortamlarda çok daha yaygın olarak rastlanmaktadır. Özellikle bağışıklığı zayıflamış olan çocukların kesinlikle menenjit aşısı olmaları gerekmektedir. Toplumunun yaklaşık %5-10’luk kısmı taşıyıcı durumundadır. Bu kişiler hasta değillerdir ve taşıdıkları menenjit mikrobunu başkalarına bulaştırabilirler.

Bakteriyel menenjit türü çok ciddi seyreden bir hastalıktır. HİB olarak adlandırılan H. İnfluenzae Tip B bakterisi, bakteriyel menenjitin en başta gelen nedenidir. Menenjit etkenlerinin bir kısmına karşı aşı vardır. Bu etkenlerin en önemlisi HİB olduğu için, yapılan menenjit aşısı da HİB aşısı şeklinde adlandırılmaktadır. Genellikle 6-18 ay arası çocuklarda görülen menenjit hastalığı bu bakteriden kaynaklanmaktadır. Bu bakteri her yaştaki insanda etki etse de, en çok 5 yaşın altı çocuklarda etki etmektedir. Dünya genelinde görülen bakteriyel menenjit’in bir numaralı etkeni, kısaca HİB adıyla anılan bakteridir. Bu bakteri, menenjit hastalığından başka hastalıkların da nedeni olabilmektedir. Bunlar; zatürre, yutak iltihabı, kemik ve eklem iltihapları ile kana mikrop karışması gibi hastalıklardır. Dolayısıyla, menenjit aşısı bebeklerde en uygun zamanda ve dozda yaptırılmalıdır.

Menenjit aşısı bebeklerde ne zaman yapılır? Kimlere yapılmalıdır?

Bebeklerde menenjit aşısı 9-23 ay arasındaki dönemde 3 ayda 2 doz olarak uygulanmalıdır ve ihmal edilmemelidir. Çünkü bebeklerin bağışıklıkları henüz tam anlamıyla gelişmiş değildir. 2-11 yaş aralığında olan çocuklarda 1 doz olarak koruma amaçlı olarak uygulanmalıdır. Yetişkinlerde tekrar dozu uygulaması konusunda çalışmalar daha tamamlanmamıştır. Dalak işlevini kaybeden, bağışıklığı zayıflamış olan ve HIV virüsü taşıyıcısı olan yetişkinlerin kesinlikle menenjit aşısı olmaları gerekir. Bu tür sorunları olan yetişkinlere yapılacak olan menenjit aşısı, hastalığa karşı oldukça etkin koruma sağlayacaktır.

Menenjit aşısının yan etkileri;

Her aşıda olduğu gibi, menenjit aşısı da uygulanan bölgede kızarıklık veya hassasiyete yol açabilmektedir. Aşı olan kişide iştah kaybı ve genel bir halsizlik durumu da yaşanabilir. Menenjit aşısının yan etkilerinin azaltılabilmesi için, bebeklerde karma aşının yapıldığı dönemlerde uygulanmaması gerekir. Bu dönemden sonra yapılan menenjit aşısı bebeklerde çok daha az yan etkiye yol açacaktır.

Menenjit aşısı hangi hallerde yapılmaz;

  • Kişide enjektördeki latekse alerji varsa, menenjit aşısı yapılmamalıdır.
  • Menenjit aşısı içeriğinde yer alan maddelere alerjisi olanlara da uygulanmamalıdır.
  • Aşı olacak kişide ateşli bir hastalık varsa veya bağışıklığını zayıflatan bir hastalık söz konusuysa aşı uygulanmamalıdır.
  • Daha önceleri sinirsel bir hastalık olan Gullian Barre sendromu geçirildiyse menenjit aşısı yapılmamalıdır.

Menenjit aşısının etkisi nedir?

Eğer, menenjit aşısı uygun dozda ve uygun zamanda yapılırsa, menenjit hastalığına karşı %95 gibi yüksek bir oranda koruma sağlamaktadır. Oldukça etkili koruma sağlayan menenjit aşısı, yalnızca menenjite karşı koruma sağlamaktadır.

Menenjit nedir, menenjit belirtileri ve nedenleri

Kaynak: Bu yazı, anneleronline.com/menenjit-asisi-nedir-menenjit-asisi-ne-zaman-yapilir kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

One Response

  1. Menenjit aşısı fiyatı 27 Haziran 2018

Leave a Reply