Konsantrasyon Odaklanma ve Hafızayı Geliştirmek için 5 Yol

Konsantrasyon ve hafızayı geliştirmek için 5 öneri

Konsantrasyon Odaklanma ve Hafızayı Geliştirmek için 5 Yol: Konsantrasyon ile hafıza birbirleri ile ilişkili iki olgudur. Bu ilişki dolayısıyla biri iyiyken diğerinin de iyi olması gerekir diye bir sonuç çıkarılamaz. Kişinin yaşı ilerlemeye başladığında hem konsantrasyon hem de hafıza sorunları yaşanabilmektedir.

İlerlemiş yaşa bağlı gelişen hafıza kaybı için bir çözüm bulmak güç olsa da, bunu geliştirmek ve daha da keskin hale getirebilmek için yapılabilecek bazı küçük değişiklikler bulunmaktadır. Yazımızda bunlara değinmeye çalışacağız. İşte, konsantrasyon ve hafızayı geliştirmek için 5 öneri;

1- Zihni daha fazla uyaracak aktiviteler yapın:

Vücudun güçlenmesi için nasıl ki egzersiz yapmak gerekliyse, beyni uyarıcı aktiviteleri gerçekleştirmek de zihnin zinde kalmasına katkı sağlamaktadır. Bulmacalar çözmeye çalışmak, araç kullanırken veya yürüyüş yaparken farklı alternatif yolları denemek, gazetede bir köşe yazarının yazısını okumak, bir müzik aletini çalmayı öğrenmek insanların zihinlerini açmakta ve güçlendirmektedir. Aktiviteleri seçerken zihni açacak olanları belirlemeniz ve uygulamanız önemlidir.

2- Uykunuzu iyi alın:

Yeterli uyku alamamak kişinin beyin fonksiyonlarını bozabilmekte, problem çözme ve muhakeme yeteneğini yeterince kullanamama gibi sorunlara neden olabilmektedir. Uykunun az uyunması hatırlanması gereken yeni bilgileri hatırlayamama ve günlük rutin işlere konsantre olamama gibi problemlere yol açabilir. Uyku süresi kişilere göre değişiklik gösterse de yetişkinlerin 7-9 saat, çocukların da 10-11 saat süreyle uyumaları gerekmektedir.

3- Sosyal aktiviteler yapın:

Hem arkadaş çevrenizle hem de ailenizle vakit geçirmeniz eğlenmekten daha fazla anlam barındırmaktadır. Sosyal aktiviteler yapmak ya da sosyal etkileşimlerde bulunmak depresyon ve stresi azaltmakta daha da iyisi ortadan kaldırmaktadır. Özellikle yalnız yaşayan biriyseniz, bir arkadaşınızla yemek bile olsa dışarı çıkmak kesinlikle iyi gelir.

4- Dikkatinizi dağıtan şeylerden kaçının:

bir arada ve aynı anda birden çok şeyle ilgilenmek ve odaklanmaya çalışmak sizin konsantrasyonunuzu önemli ölçüde azaltmaktadır. Bir şeye odaklanmaya çalışırken başka şeylerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız. Odaklanabilmek için gerekirse sessiz, televizyonun ve bilgisayarın olmadığı bir ortam hazırlayın. Bu şekilde bir ortamınız olduğunda kesinlikle öğrendiğiniz yeni bir bilgiyi sonradan hatırlamanız çok daha kolay ve rahat olacaktır.

5- Sportif olun:

Hafızanızı güçlendirmek ve zihninizi keskinleştirmek için mutlaka fiziksel egzersizler de yapmalısınız. Bu sayede hem konsantrasyonu hem de hafızayı geliştirmeniz mümkün olacaktır. Vücudunuz sağlıklı olursa zihniniz de sağlıklı olacak ve zekanız gelişecektir.

Hafıza kaybınız ve konsantrasyonunuz önemli bir düzeye ulaştıysa bir doktora başvurmakta hiçbir şekilde gecikmemelisiniz. Henüz daha başındayken bu sorunlarınızın üstesinden gelebileceğiniz tedavilerden azami faydayı sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply