Kemik erimesine doğal besinlerle çözüm


kemik erimesine besinlerle çözüm

Kemik erimesine  hastalığına faydalı besinler hangileridirKemik erimesi başta kadınlar olmak üzere birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesinden korunmak, kemikleri güçlendirmek ve sağlıklı olabilmek için süper diyebileceğimiz 7 besin bireylerin imdadına yetişmektedir. Kemiklerin güçlendirilmesinde ton balığı ve ıspanak başı çekmektedir.

İlerleyen yaşa bağlı olarak kemik erimesi gibi pek çok hastalık oluşmaktadır. Doğru ve dengeli bir beslenme ile hem sağlıklı bir hayat sürebilir hem de kemikleri güçlendirebilirsiniz. Uzmanlar, bu konudaki en büyük yardımcımız olan 7 süper besini sıralamışlar.


1- Ton balığı:

En büyük D vitamini kaynağı güneştir. Ancak güneşten sonra ikinci büyük D vitamini kaynağı olarak ton balığı gösterilmektedir. Ton balığı yağlı bir balıktır ve kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Tüm bu özelliklerinden dolayı kemiklerin gıdası olarak adlandırılmaktadır.


2- Ispanak:

İçeriğindeki yüksek miktarda A vitamini ve demir miktarının yanı sıra lif yönünden de oldukça zengindir. Bu özelliklerinden dolayı da güçlü kemiklere sahip olabilmek için, haftada birkaç kez ıspanak tüketmek kemiklerin sağlığı kadar genel sağlık açısından da çok önemlidir.

3- Peynir:

Süt ürünlerinin tamamı kalsiyum bakımından çok zengindir. Güçlü kemiklere ve dişlere sahip olmak için bol miktarda peynir tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Peynirin içeriğinde yer alan D vitamini onu sofralardan eksik etmemek için yeterlidir.

4- Yumurta:

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda haşlanmış yumurtanızı eskit etmemelisiniz. Yumurta sarısı D vitamini barındırmaktadır. Kalori yönünden düşük olan yumurta tok tutma özelliği ve kemiklere olan faydası nedeniyle tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

5- Yoğurt:

Kemiklerin sağlığı ve kuvvetlenmesi açısından çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Günlük öğünlerin hepsinde tüketilebilecek önemli bir besindir.

6- Tofu:

Hem protein açısından çok zengindir, hem de kalsiyum kaynağıdır. Tofu’yu salatalarınıza ekleyerek tüketirseniz kemiklerinizin güçlenmesine katkı sağlar.

7- Badem:

Badem, beyin sağlığına iyi geldiği gibi kemiklerin de dostu olan bir besindir. Magnezyun bakımından oldukça zengin bir besindir ve hafızaya iyi geldiği kadar kemikler için de çok yararlıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Yorumlar

  1. berrin yolmaz 26 Ocak 2016

Konu hakkında yorum yap veya soru sor