Arı sütünün çok önemli 10 faydası

arı sütünün 10 önemli faydası

Arı sütünün az bilinen mucizevi faydaları saymakla bitmiyor, arı sütü hangi hastalıklara iyi gelir işte ayrıntılar. Arı sütü, sağlığa olan faydaları nedeniyle her geçen gün popülerliğini arttıran bir besindir. Arı sütü hakkında gerçekleştirilen çalışmalarda sürekli yeni bir faydası keşfedilmektedir. Bu faydalardan bazılarını sizler için sıraladık. İşte, arı sütünün 10 önemli faydası;

1- Çok güçlü antioksidandır:

2008 yılında yapılan bir araştırma sonucuna göre çok yüksek antioksidan içeren bir besindir.Bilim adamları arı sütünün taze olarak tüketilmesi durumunda çok daha fazla antioksidan içerdiğini de belirtmektedirler. Bu nedenle, arı sütünü taze ve dondurulmuş olarak almaya özen göstermelisiniz.

2- Bağışıklığı güçlendirir:

Arı sütünün bağışıklık üzerindeki etkilerinin neler olduğu ile ilgili yapılan çalışmalarda deney farelerinin oto bağışıklık geliştirdikleri tespit edilmiştir. Deneyde arı sütü verilen farelerin verilmeyen farelere göre deri veremine yakalanma sürelerinin çok daha uzun sürdüğü belirlenmiştir. İnsanlarda görülen romatoid artrit hastalığı tıpkı farelerdeki deri veremi karakterine sahip bir hastalık olup, her iki hastalık da bağışıklık sistemine saldırarak ortaya çıkmaktadır. Araştırmacılar, arı sütünün farelerdeki etkisini insanlarda da göstereceğini ve bağışıklığı güçlendireceğini düşünmektedirler.

3- Beyin fonksiyonlarını güçlendirir:

Japon Gifu eczacılık fakültesi bilim insanlarının yaptıkları çalışmalarda farelerin beyin hücrelerine öldürücü bir toksin verip beslemişler ve sonrasında da arı sütü vermişler. Bunun sonucunda arı sütünün beyni koruduğunu, zihinsel fonksiyonları uyardığını ve beynin hasar gören kısımlarını onardığını tespit etmişlerdir.

4- Karaciğerin korunmasını sağlar:

Yediklerimiz karaciğerde filtre edilmektedir ve karaciğerimiz kalple birlikte vücuttaki en önemli organlardan biridir. Hasar gören ve zehirlenen bir karaciğer kanser nedenidir. Arı sütünün koruyucu etkisi de burada ortaya çıkmaktadır. Erciyes Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, fareye toksin verilmiş ve sonra da arı sütü ile beslenmiştir. Arı sütünün 7 gün boyunca karaciğeri toksinlerden koruduğu belirlenmiştir.

5- İltihap önleyicidir:

Yapılan birçok araştırmada kalp hastalıklarının, Alzheimer, artrit ve bazı kanser türlerinin en önemli nedeni olarak kronik enflamasyon (iltihaplanma) gösterilmektedir. Bilim insanları arı sütünün antienflamatuar etkilerini bir tür sistemik hormon olan sitokinler üzerinde test etmişler. Sitokinler ne kadar artarsa o kadar çok iltihaplanma olduğunu belirlemişlerdir. Arı sütünün de stokinlerin bu iltihap yapıcı etkisini yok ettiğini tespit etmişlerdir. Özellikle Alzheimer hastalarında sitokin düzeyi oldukça yüksek olup, arı sütünün bu tür hastalıklar üzerinde iltihap önleyici etkisi bulunmaktadır.

6- Derinin yenilenmesini sağlar:

Yapılan araştırmalar arı sütünün deride meydana gelen doku bozulmalarını önlediği ve iyileşme sürecini hızlandırdığı belirlenmiştir. Arı sütünde bulunan nükleik asit, flavonoid, dekanoik asit, hormonlar, vitaminler ve enzimler koruma sağlamaktadır.

7- Diyabeti kontrol eder:

Arı sütünün insülin benzeri etkisi olduğu artık bilinmektedir. Kısaca arı sütünün diyabeti kontrol ettiği ve kan şekerini de dengelediği düşünülürse, bu sorunlardan muzdarip olanların ara sıra arı sütü tüketmelerinde fayda vardır.

8- Kemik erimesini önler:

Kalsiyum eksikliği kemik erimesinin başlıca nedenidir. Arı sütünün D vitamini ve kalsiyum takviyesiyle beraber alınması bu sorunun önüne geçmektedir.

9- Göğüs kanserini önlemektedir:

Plastiklerde bulunan ve Bisfenol A adı verilen çevresel bir östrojen, kanser hücrelerini çoğaltmaktadır. Arı sütünün ise bu maddenin kanserojen etkisini inhibe ettiği ve kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediği görülmüştür.

10- kolesterolün kontrolünü sağlar:

Arı sütü tüketen kişilerin kandaki toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü, arı sütü tüketmeyen kişilere nazaran çok daha düşük çıkmaktadır. Bu sonuç yapılan araştırmalarla da desteklenmektedir. Kısaca, arı sütü kolesterol sorunu olanlar için oldukça iyi bir çözümdür.

Leave a Reply