Karnın sağ alt tarafında ağrı nedenleri


karnın sağ alt tarafında ağrı

Karnın sağ alt tarafında ağrı nedenleri

Karnın sağ alt tarafında bazen ağrı yaşanabilir. Bu bölgede, , kalın bağırsakların bir kısmı, imce bağırsak, sağ yumurtalık, idrar kanalı vardır. Bu organlarda oluşan bir hastalık kaynaklı olarak karnın sağ alt tarafında ağrı oluşabilir. Eğer, ağrı uzun süre sürüyor ve geçmiyorsa hemen bir doktora başvurmak gereklidir. İşte, karnın sağ alt tarafında ağrı neden olur?


Karnın sağ alt tarafında ağrı neden olur?

Apandis


Karnın sağ alt tarafında oluşan ağrının nedeni apandisin iltihaplanması kaynaklı oluşabilir. Apandis iltihabı genelde, enfeksiyon ya da tıkanmalar nedeni ile oluşabilir. Karnın üst tarafından orta kısmına varan ağrı, karnın sağ alt tarafında oluşan ağrı, ateş, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, kabızlık ya da ishal diğer belirtileridir.

Yumurtlama ağrısı

Yumurtlama ağrısı karnın sağ ve sol alt kısmında hissedilir. Bu durum gayet normaldir. Bazen apandisit ağrısı ile karıştırılır. Adet döneminden iki hafta önce başlayan ağrı, krampa benzer veya aniden keskin olan ağrıdır.

Sağ böbrek taşları

İdrar yoğunlaştığında, böbreklerde küçük kristaller oluşur. Böbrek taşları, böbreklerden mesaneye kadar atlayabilir. Çok şiddetli ağrı yapan böbrek taşları, karnın sağ alt kısmında ağrı, kanlı idrar, bulanık ve ağrı kokulu idrar, mide bulantısı, kusma, ateş gibi belirtiler yapar.

Sağ böbrek enfeksiyonu

Mesane ve idrar yolunda E.Coli bakterisi kaynaklı olan iltihap, böbreklere ulaşarak, böbrek iltihabına neden olabilir. Karnın sağ alt tarafında, arka ve yanda, kasıklarda ağrılar vardır. İdrara çıkma isteği, iltihap ve kan oluşabilir. ateş görülür, enfeksiyon hemen tedavi edilmelidir yoksa böbreklerde hasar yaratır.

Sağ yumurtalık kisti

Yumurtalıklarda bazen içi sıvı dolu kesecikler oluşur. Bunlara yumurtalık kisti denilir. Zararsız olmalarına rağmen, bazen kist büyüyerek ağrı yapabilir. Bu ağrı, genelde karnın sağ alt tarafında hissedilir. Karnın sağ alt tarafında olan ağrıya, dolgunluk hissi, mide bulantısı, kusma ve mesanede baskı hissedilir.

Kabızlık

Karnın sağ ve sol tarafında oluşan ağrılar, kabızlık kaynaklı oluşabilir. Haftada 2-3 defa dışkı çıkarılmasına kabızlık denilir. Kabızlıkta, dışkı serttir. Karnın sağ ve sol alt köşesinde ağrı, şişmeler ve baskı hissi vardır.

Dış gebelik

Rahmin dış kısmında yumurtanın döllenmesine verilen isimdir. Bu durumda karnın sağ ve sol alt köşesinde şiddetli ağrı oluşabilir. hamilelik belirtileri, adet kanamsında gecikme, vajinal kanama diğer belirtilerdir.

Az görülen nedenler

Kolon kanseri, kalça kemiği iltihabı, endometriyozis, bağırsaklarda iltihaplanma karnın sağ alt tarafında ağrıya neden olabilir.

Ancak yinede bir uzmana danışmadan kesin bir bilgi söylemek doğru olmaz, bu yüzden en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra  kesin bir sonuca ulaşabilirsiniz, yukarıda anlatılanlar sadece olası nedenler, belkide sizin rahatsızlığınızla yakından uzaktan ilgisi olmayabilir..

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...3 Yorum

  1. Serkan yakut 18 Temmuz 2017
  2. Silviya 14 Eylül 2017

Konu hakkında yorum yap veya soru sor