İlaçlar hakkında bilmeniz gereken en önemli 10 detay

ilaclariniz-hakkinda-bilmeniz-gereken-en-onemli-10-detay

İlaçlarınız hakkında bilmeniz gereken en önemli 10 detay: Sağlığın korunması için ilaç kullanımı 20. yüzyılla birlikte artmaya başlamış, günümüzde de birçok hastalığın tedavisinde geliştirilen modern ilaçlar kullanılmaya devam etmektedir. İlaç kullanırken bilinçli olmak ve doğru bir şekilde kullanmak çok önemli. Reçetesiz ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bunun dışında kullandığınız ilaçlarınız hakkında bilmeniz gerekenler vardır. Yazımızda bu konuyla ilgili en önemli 10 detayı sizlerle paylaşacağız.

1- İlaçlarınızı ne zaman almanız gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Mesela; yemekten önce ya da sonra mı, yemek yerken mi, sabah veya akşam, aç karnınıza mı yoksa tok karnınıza mı almanız gerekiyor bunları bilmelisiniz.

2- alacağınız ilaçları nasıl alacaksınız bunu da çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Ağzınızda çiğneyerek mi yoksa çiğnemeden mi ya da suda çözerek mi almanız gerekiyor bilmelisiniz.

3- Kullandığınız ilaçların başka ilaçlarla olan etkileşimlerinden de haberdar olmalısınız ki, herhangi bir sorun yaşamayın.

4- İlaçlarınızı kullanacağınız süreçte, uyulması gereken herhangi bir özel prosedür var mı yok mu doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Örneğin; ilaç kullanım sürecinde diyet yapılması, ekstradan su veya sıvı alınması, ilaçlarınızı aldıktan sonra yürüyüş yapılması gibi konular varsa öğrenin.

5- Kullandığınız ilaçların olası yan etkilerini mutlaka öğrenmelisiniz. İlaç kullanımınız sırasında kendinizle ilgili yeni bir belirti veya değişiklik hissettiğinizde bunun ilaçlarınızdan mı kaynaklı olduğunu anlamanız mümkün olabilir.

6- Aldığınız ilaçların uyku yapıcı özelliklerinin olup olmadığını da bilmelisiniz. Araç kullanan biriyseniz bu noktaya özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Uyku yapan bir ilaç kullanmak istemiyorsanız doktorunuzla konuşmadan başka bir ilaç kullanmayın.

7- Doktorunuzun verdiği ve kullanmaya başladığınız ilaçlarınızın, şayet varsa mevcuttaki hastalıklarınız için olumsuz bir etki yapıp yapmadığını bilmeli ve buna göre kullanmalısınız.

8- İlaçlarınızın, yaptırdığınız kan tahlillerinizin sonuçlarına herhangi bir etkisinin bulunup bulunmadığını öğrenin. Yoksa yaptıracağınız kan tahlilleriniz istenen sonuçları ortaya koymayabilir.

9- İlaçlarınızın arasında aynı etken maddeyi barındıran ilaçların olup olmadığını bilmelisiniz. Çünkü aynı anda alacağınız bu tür ilaçlar doz aşımı yaşamanıza yol açabilir.

10- İlaçlarınızı en uygun dozda alıp almadığınızla ilgili bilginiz olmalıdır. Böbrek ya da karaciğer hastalığı olan kişilerde ilaçların doz ayarları çok hassas bir şekilde ayarlanmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

One Response

  1. Mehmet AKIN 11 Mayıs 2018

Leave a Reply