Huzursuz bacak sendromu tedavisi için 5 ipucu

 

huzursuz-bacak-sendromu-icin-5-ipucu

Huzursuz bacak sendromu için 5 ipucu: Son yıllarda çok fazla adını duyduğumuz bu hastalık, bacaklarda kaşınma, karıncalanma ve gıdıklanmaya neden olan nörolojik bir hastalıktır. Aslında bacaklarda oluşan bu hisler beyin kaynaklıdır. 60 yaş üzerinde daha fazla görünse de, hemen hemen her yaş da yaşanılabilen bir hastalıktır.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri

Bacaklarda uyuşma, zonklama, üşüme, karıncalanma, kramplar, yanma ya da ağrı şeklinde tarif edilen bu hisler bacağı oynatma ihtiyacını doğurur. Sadece huzursuzluk vermekle kalmaz ağrıya da neden olur.

Belirtilerin yatma saatinde başlaması veya bir süre hareketsiz kalma ile ortaya çıkması görülür. Uykuya dalmayı zorlaştırdığı için, genelde HBS (huzursuz bacak sendromu) olan kişilerde uykusuzluk vardır. Hastalığın belirtileri gece uyku saatinde artmaktadır.

Akşam saatlerinde dinlenme halinde ya da gece bir yolculuk yaparken belirtiler oluşabilir. dinlenme, gevşeme ve rahatlama halindeyken belirtiler ortaya çıkar.

Bu hastalığı yaşayan kişiler, ayağa kalkıp yürüdüklerinde belirtiler ortadan kalkar. Dinlenme ve yatma durumuna geçildiğinde tekrara başlar. İşte, bu nedenle HBS yaşayan kişiler yatarken bacaklarını hareket ettirirler.

Bacaklarda oluşan bu hisler, kalça ve bilek arasında ortaya çıkabilir. Çok nadir olarak kollarda da görülebilir.

Huzursuz bacak sendromu neden olur?

Tam olarak hastalığın neden oluştuğu bilinmese de, doktorlar bazı sorunların bu rahatsızlığa neden olduğunu söylemektedir.

Demir eksikliği,

Böbrek yetmezliği,

Dopamin hormonu yetersizlikleri,

Hamilelik ve kalıtım,

Kronik böbrek, diyabet, Parkinson, romatoid artrit, tiroid, fibromiyalji,

Bazı antidepresanlar, alkolü çok almak, sigara, kahve ve stresli olmak, obezite, fazla kilolar hastalığın tetiklenmesine neden olur.

Huzursuz bacak sendromu için 5 ipucu:

Huzursuz bacak sendromundan uzak durmak için, alkol ve sigara bırakılmalıdır,

Kullandığınız bazı ilaçlar bu hastalığı tetiklediğinden, doktora danışmadan ilaç alınmamalıdır,

Düzenli bir egzersiz programı yapılmalıdır,

Bacaklarda rahatsızlık verici hisler olduğunda bacaklara soğuk kompres uygulanmalıdır,

Yatmadan önce ılık bir duş alınmalıdır,

Düzenli uyku uyunmalıdır, ağrı kesici, magnezyum ya da B12 vitamini belirtileri hafifletir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi:

Hastalığa neyin neden olduğu bulunup, altta yatanın tedavisi planlanır. Bir neden yapılan tetkikler ile bulunmaz ise, yaşam biçimi değişimleri ve ilaç tedavisi yapılır.

Leave a Reply