Gözlere iyi gelen yiyecekler

gözlere iyi gelen besinler

Göze faydalı besinler, göze iyi gelen besinler ve yiyecekler. Gözlerin sağlıklı olması için belirli besinleri tüketmekte ve dengeli beslenmekte fayda vardır. A vitamini, C vitamini, E vitamini açısından zengin olan gıdalar, göz sağlığı için gerekli olan yiyeceklerin içinde bol miktarda olmalıdır. Bol miktarda su içmek, kafein, alkol ve şekerli gıdalardan uzak durmak göz sağlığı açısından çok önemlidir.

Gözlere iyi gelen gıdalar

Beta Karoten kaynakları

Havuç, havuç suyu, tatlı patates, kabak, portakal ve portakal suyu, kavun, mango, kayısı, lahana, ıspanak, kırmızı biber, Brüksel lahanası, balık yağı beta karoten kaynaklarıdır.

C vitamini

Turunçgiller, papaya, kiraz, ahududu, çilek, yaban mersini, kivi, brokoli, yeşil ve kırmızı biber, karnabahar ve lahana.

E vitamini

Buğday tohumu, badem ve badem ezmezi, fıstık ve fıstık ezmesi, ayçekirdeği, keten tohumu, avokado ve yumurta.

Lutein ve zeaksantin kaynakları

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kale, ıspanak, pazı, su teresi, şalgam, yeşil bezelye, mısır, marul, brokoli, kabak, havuç, Brüksel lahanası.

Çinko ve selenyum

Fıstık, kabak çekirdeği, leblebi, mayalı gıdalar, istiridye ve deniz ürünleri.

Dokosaheksaenoik asit

Göz sağlığını korumak için gerekli olan bir yağ asididir. Somon, orkinos, uskumru, sardalye, ringa balığı ve kabuklu deniz hayvanlarında bol miktarda bulunur.

Göz sağlığı için havuç

Havuç, göz sağlığı için çok eski zamanlardan günümüze kadar kullanılır. Göze iyi gelen beta karoten kaynaklarından olan havuç, C ve E vitamini de içermektedir. 1 adet orta boy havuç, A vitamini ihtiyacımızın yaklaşık 2.5 katı A vitamini içerir. A vitamini eksikliğinde gece görüşünde azalmalar oluşur. İleri derece A vitamini eksikliğinde kalıcı göz hasarı ve görüş kaybı vardır. 1 adet orta boy havuç C ve E vitamini ihtiyacını karşılar. C ve E vitaminin uzun süre eksik olması katarakt riskini arttırır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply